Kilisliler, sağlık için yürüdü

Kilis'te, 'Sağlık için hareket et, yaşadığını fark et' etkinliği kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Kilisliler, sağlık için yürüdü

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Sağlık için hareket et, yaşadığını fark et' etkinliği kapsamında öğrenciler, öğretmenler, daire amir ve müdürleri ile Kilis Belediyesi personelinin katılımıyla yürüyüş gerçekleştirildi. Çevreyolu üzerindeki Fıstıklı Park önünde toplanan kalabalık pankartlarla yürüdü.

Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, vatandaşlara spor ve yürüyüş yapma çağrısında bulunarak, "Bir çok büyükşehirde böyle yürüyüş alanı ve spor alanları yoktur. Resul Osman Dağı gibi bir yer bir çok şehirde yok. Büyükşehirlerde Resul Osman Dağı gibi yere spor yapabilmek için 1 saat araçlarla gitmek zorunda kalıyorlar. Belediye Başkanımız sportmen biri, spor yapmayı seviyor. Yürüyüş yolları yapıldı. Herkesi yürüyüş yapmaya davet ediyorum" dedi.

İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Turgay Happani ise, obezite ve şişmanlığa karşı etkinlik düzenlediklerini belirterek, "Türkiye'de yapılan bir araştırmada, en fazla hareketsiz yaş gurubu 13-19 yaş grubu olduğu tespit edildi. Biz sağlıklı gelecek, sağlıklı nesil diyoruz. Ama maalesef gençlerimiz, teknoloji gelişiyor. Bu teknolojinin kolaylıkları hareketsiz bir yaşama sürüklüyor" dedi.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara da, yürüyüş yolunda yeterince yürünmediğini ifade ederek, "Caddeler ve sokaklar var yeteri kadar yürünmüyor. Ama hastaneler tıklım tıklım dolu, hastanelerde sıra bulamıyoruz. Özellikle bizim bu yörede kalp ve damar hastalığı çok fazla, şunu iddia ediyorum; ben sağlıkçı değilim ama Kilis'ten bir başından, bir başına 30- 45 dakika sürer, biz aracı ve motosikleti bırakır yaya olarak yürürsek, hastanedeki hasta sayısı yarıya iner" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN