Yaş meyve sebze ihracatı sevindirdi

Türkiye’nin yaş meyve ve sebzede 9 aylık ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 15, değerde yüzde 12 arttı. Sektörün yıl sonu hedefi yüzde 20 artış olarak belirlendi

Yaş meyve sebze ihracatı sevindirdi
Türkiye'nin yaş meyve ve sebzede 9 aylık ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 15, değerde yüzde 12 artış göstererek 1,31 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye Yaş Meyve ve Sebze Sektör Kurulu ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, yaş meyve ve sebze ihracatının ocak-eylül döneminde geçen yıla göre önemli bir artış sağladığını söyledi.

AKİB LİDER
Bu dönemde en çok domates, kiraz, vişne, limon, üzüm ve biberin ihraç edildiğini belirten Kavak, en çok ihracat yapılan ülkelerin ise Rusya Federasyonu, Almanya, Irak, Romanya, Belarus ve Suudi Arabistan olduğunu kaydetti. Kavak, yılın üçüncü çeyreğinde Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) kanalıyla yapılan yaş meyve sebze ihracatının ise 540,3 milyon dolar olduğunu aktararak, bu rakamla AKİB'in tüm ihracatçı birlikleri arasında yüzde 41'lik payla en çok katkıyı sağlayan birlik olduğunu ifade etti.

YENİ PAZARLAR
Yakın geçmişte Rusya ile yaşanan sorunun ardından yeni pazar arayışlarına girdiklerini hatırlatan Kavak, bu anlamda önemli adımlar attıklarını dile getirdi. Kavak, bu süreçte Rusya ile de sorunun çözüldüğü ve bunun da ihracata olumlu yansıdığını vurgulayarak, sektörün Uzak Doğu'da da önemli bir pazar oluşturmaya çalıştığını kaydetti. Kavak, "Bu ülkelere olan ihracatımızı artırmak için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Rusya'ya olan ihracatta narenciye ve diğer ürünlerde de bu payı artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl bir yıl önceki yıla göre tüm sektör olarak yüzde 20 ihracat artırma amacındayız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN