Erdemlili üreticiler Rus pazarına talip

Erdemlili üreticiler Rus pazarına talip

Rusya’nın 2018’de Türkiye’den en az 50 bin ton domates alacağını açıklaması üzerine, Erdemlili üreticiler ihracata talip oldu

  • Güney
  • Cumartesi 07.10.2017
Rusya'nın 2018 başından itibaren Türkiye'den en az 50 bin ton domates alacağını açıklaması sonrası Mersin'in Erdemli ilçesindeki üreticiler, Rusya'nın domates ithalatının tamamına talip oldu. Erdemli Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Fazıl Koşar, Rus yetkililerin açıklamalardan memnuniyet duyduklarını belirterek, ancak düşük olan bu rakamın biran önce yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Koşar, "Rusya'nın ithal edeceği rakam bizim ürettiğimiz miktara göre çok düşük. Biz Erdemli olarak 700 bin ton domates üretiyoruz" dedi.

RAKAM YUKARI ÇEKİLMELİ
Rusya'nın talep ettiği 50 bin ton rakamının çok düşük olduğunu ve alternatif pazarın şart olduğunu ifade eden Koşar, "İhracat yapan firmalar bugün İsrail'e, Suudi Arabistan'a, Irak'a, Suriye'ye mal yapan firmalar, gayet memnunlar. Yalnız 50 bin ton düşük bir rakam. Bir an önce bu rakamın daha yukarılara çekilmesi gerekir. Yaz aylarında yaylalarda üretilen domateslerimizi yetiştiren üreticilerimiz büyük sıkıntı çekmişti. Rusya daha önceki yıllarda diğer ülkelerin kat kat üstünde alım yapmaktaydı. Bu rakam mutlaka artırılmalıdır" diye konuştu. Sahilde seralarda üretilen domatesler çıktığı zaman, yaylalardaki sıkıntının artarak devam edeceğini söyleyen Koşar, "Biz Rusya'nın yapacağı ithalatın tamamını yapmaya hazırız. İhracat firmalarımızı Erdemli halimize davet etmekteyiz" şeklinde konuştu. Üretici Veysel Taner ise, "50 kuruşa domates satıyoruz. İhracat 80 kuruş ama Suudi Arabistan ve İsrail gibi küçük pazarlar bizim ihtiyacımızı karşılamıyor. 50 bin ton bir şey ifade etmiyor, bunu sadece Erdemli karşılar" dedi.
BİZE ULAŞIN