Servisteki öğrencilerine anne şefkati gösteriyor

Türkiye’nin ilk kadın servis şoförlerinden Emine Kaban, 22 yıldır aralıksız olarak taşıdığı öğrencilere anne şefkatiyle yaklaştığını belirterek kadın şoför sayısının artmasını istedi

Servisteki öğrencilerine anne şefkati gösteriyor
Adana'da 22 yıldır öğrenci servisçiliği yapan ve Türkiye'nin ilk kadın servis şoförleri arasında yer alan 50 yaşındaki Emine Kaban, korsan servisçiler konusunda vatandaşları uyardı. İzmir'in Çiğli ilçesinde 3 yaşındaki Alperen Sakin'in kreşe götürülürken serviste unutulması sonucu yaşamını yitirmesini anımsatan Kaban, velilerden çocuklarını denetimden uzak olan korsan servislere vermemesini istedi.

KIZDI ŞOFÖR OLDU
Servis şoförlüğüne nasıl başladığını anlatan Emine Kaban, "1995 yılında kızım servisinde çantasını unutmuştu. Cep telefonumuz yoktu o zamanlar. Şoförün evini aradım 'getiremem' dedi. Bu olaya sinirlendim ve şoför olmaya karar verdim. 1996 yılında servis şoförü olarak çalışmaya başladım. 22 yıldır çalışıyorum. Bir anne olarak, taşıdığım öğrencileri kendi çocuğum gibi gördüğüm için işimi başarıyla yürüttüm. 22 yılın nasıl geçtiğini anlamadım" dedi.

KADIN SAYISI ARTMALI
Birinci sınıftan aldığı bir çocuğu mezun oluncaya kadar taşıdığını belirten Kaban, "Aramızda anne-evlat ilişkisi var. Sadece çocuklarla değil velilerle de aramızda çok iyi bir diyalog kuruyoruz. Bu mesleğe kadın eli değince güzel şeyler yaşanıyor. Sadece öğrenci ve velilerden değil erkek meslektaşlarımdan da olumlu tepkiler alıyorum. Onlar da beni sürekli destekledi. Kadın servis şoförü sayısının artması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

'GELECEĞİ TAŞIYORUZ'
Çocukların geleceği için korsan servislerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Emine Kaban, şunları söyledi: Sorumluluğu yüksek bir meslekteyiz. 'S' plakalı yasal servisler, sürekli denetlenir. Şoför denetlenir, araç denetlenir. Her yıl odamız tarafından eğitimlere alınırız. Biz çocuk taşıyoruz, geleceği taşıyoruz. Korsan servisler ise denetimden uzaktır. Şu aralar, 'çocuklar kaçırılıyor' şeklinde dedikodular yayılıyor. Aileler daha duyarlı olmalı, denetimler de arttırılmalı.
BİZE ULAŞIN