Limonda sancılı hasat

Limonda sancılı hasat

Narenciyenin başkentinde limon hasadı sancılı şekilde sürüyor. Nisan ayında don, haziran ayında ise aşırı sıcaklar limon rekoltesinin yüzde 30 oranında düşmesine neden oldu

Türkiye'deki 1 milyon 150 dönüm turunçgil alanının yaklaşık yüzde 40'nın bulunduğu Adana'da limon hasadı sancılı bir şekilde sürüyor. 410 bin dönümü aşan turunçgil bahçeleriyle narenciyenin kalbi konumunda olan Adana, 1 milyar dolar civarındaki narenciye ihracatının 400 milyon dolarını karşılıyor. Nisan ayında don darbesini yiyen narenciye bahçeleri, haziran ayında da aşırı sıcaklardan etkilenince limon rekoltesi yüzde 30 oranında düştü.

AFETLER VURDU
Doğal afetlere bağlı olarak gerçekleien rekolte düşüklüğünün limon fiyatlarını olumsuz etkilediğini açıklayan Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Adana Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Semih Karademir, "İhracatta en önemli limon türü olan enterdonat türünün kilogram fiyatı geçen yıl 1 TL iken bu yıl 2.2 TL'ye yükseldi. İç piyasada tüketilen mayer türü limonun ise dalındaki kilogram fiyatı 1.5 lirayken marketlerde 5 liraya kadar yükseldi" dedi.

KOOPERATİFLEŞME ÇAĞRISI
Dalında 50 kuruşa satılan mandalinanın marketlerde 3,5 TL'ye satıldığını anlatan Kardemir, "Örgütsüzleşme nedeniyle kaynaklanan maliyet artışı tüm yaş sebze ve meyvelerdeki sorunumuzdur. Özellikle turunçgillerde ürünlerin hasat edildikten sonra soğuk hava depolarına alınması, ambalajlanması, birkaç kez yapılan nakliye giderleri, aracı kârları en sonunda da market, manav karları fiyatların katlanmasına sebep oluyor. Üreticiler, yerel ve genel iktidarın yardımıyla kooperatifleşmelidir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN