1. Engelsiz Sanat Festivali başladı

Dünyada ilk olan Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin açılışı yapıldı. Dünyanın dört bir yanından gelen engelliler 4 gün boyunca çeşitli etkinliklere imza atacak

1. Engelsiz Sanat Festivali başladı
Dünyada ilk olma özelliği taşıyan birinci Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar ve yüzlerce Mersinlinin katılımıyla başladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 ülkeden 41 sanatçının katılımıyla düzenlenen festival 11-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan çeşitli etkinliklerle devam edecek. Festival, Mersin Büyükşehir Belediyesi önünden yüzlerce Mersinlinin katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda kadar yapılan Kortej yürüyüşüyle başladı. Festivalin dünyada bir ilk olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Bugün Mersin'imiz açısından çok özel ve güzel bir gün. Bugün Mersin'in nasıl farklı bir kent olduğunu sadece Türkiye'miz değil, tüm dünya göz önünde tutacak. Dünyada bir ilki gerçekleştirdik" dedi.

DEVAMI OLMALI
18 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu bedensel engelli kalan Öznur Doğan (38) ise, Mersin'in engelli bireyler için birkaç seviye daha önde olduğunu belirterek, "Kentimiz engelsiz kent olarak anılıyor. Her şey bizleri düşünülerek yapılmış. Böyle bir etkinliğin olması da mutluluk verici. Devamının gelmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı. Dünyanın her yerinden gelen sanatçıların katılımıyla açılışı yapılan festivalin ilk gününde, Büyükşehir Belediye Binası önünde, Ziçev Çocuk Perküsyonist Grubu, Zakir Şaban ve Gatto Gabriel- Steven Cyrill'in katılımıyla resim sergisi ve Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde Tarık Sezer, Sevinç Arda, Sara Bentes, Yulia Smaylova ve Buray'ın katılımıyla konser verildi.

SERGİ VE KONSERLER
Festivalin ikinci gününde ise (bugün) saat 16.00'da Kongre ve Sergi Sarayı'nda resim ve fotoğraf sergisi, 20.00'de Mark Coffeney ve Cactus tarafından sanatseverlere konser verilecek. Tarsus'ta ise, 75. Yıl Kültür Merkezi'nde resim ve fotoğraf sergisi, 20.00'de de Emil Korickej ve Muammer Ketencioğlu tarafından konser verilecek.

?"ÖNEMSENMEK GÜZEL"
Mersin'de yaşayan ve küçük yaşta geçirdiği bir hastalık yüzünden bedensel engelli kalan Kenan Özkan (35), festivalin engelli bireyler adına çok önemli olduğunu vurgulayarak "Bizler için bir şeyler yapıldığını görmek çok güzel. Bizlerin özgüveni bu şekilde artıyor ve daha çok toplumla iç içe yaşıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN