Utanç duvarına esnafın isyanı

Utanç duvarına esnafın isyanı

SABAH Güney’in ‘Yıkın bu duvarı’ manşeti, konsolosluk çevresindeki esnafın sesi oldu. ABD’ye tepkili olan esnaf, “Bunun adı güvenlik değil, utanç duvarı olur” dedi

ABD Adana Konsolosluğunun önüne Haziran 2016'da örülen güvenlik duvarının kaldırılmasını isteyen Adanalılar, ABD'li yetkililere mesaj gönderdi: Bu güvenlik duvarı değil, bir utanç duvarıdır. Türkiye güvenli bir ülke. Bu duvarın derhal kaldırılması lazım. Adana'daki ABD'li yetkililer kendini güvende hissetmiyorsa, İncirlik Üssü'nü kullanabilirler. Ama bu duvar Adana için utanç kaynağıdır" dediler.

1 AY ÖNCE YAPILDI
15 Temmuz hain darbe girişiminden bir ay önce yapılan duvar yüzünden gidiş-geliş olarak kullandıkları tali yolun kapatılması bölgede bulunan esnafın büyük tepkisine neden oluyor. SABAH Güney'in 'Yıkın bu duvarı' manşetini okuyan esnaf, "Duvar gerçekten yıkılmalı. Milletvekillerimizin devreye girerek ya bu duvarı yıktırmalarını istiyoruz. Eğer yıkılmıyorsa da konsolosluk buradan taşınmalı. Canlarından korkuyorlarsa İncirlik Üssü'nü gitsinler" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

'ÇEKİP GİTSİNLER'
Bölgedeki esnaflardan kereste işletmecisi Hasan Ökmen (29), durumun 'utanç verici' olduğunu belirterek, "Zaten bu duvar yapılmadan önce de geçişlerimiz sınırlıydı. Duvardan önce yaklaşık 750 metre uzaklıkta olan Keresteciler Sitesi'ne kısa sürede gidiyorduk. Ama şimdi arka sokakları kullanarak yaklaşık 3 kilometre gitmek zorunda kalıyoruz. Biz konsolosluğu istemiyoruz. Eğer kendilerini güvende hissetmiyorlarsa ülkemizden çekip gitsinler. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sorunu çözmesini istiyoruz" dedi.

Veli Şahin (34 –Nakliyeci)
ÜST GEÇİDİ DE ENGELLEDİ

Nakliyeci olarak bu duvar yüzünden güçlük yaşıyoruz. Götüreceğimiz ya da alacağımız malları yüklemek için arka mahalleleri kullanmak zorundayız. Bunun dışında konsolosluğun yanında bulunan üst geçidi istediğimiz gibi kullanamıyoruz. Çünkü duvar yol ile sıfırlanmış durumda. Yayalar üst geçide ulaşırken yolda yürüyor. Her an bir kaza olabilir. Çünkü araçlar çok süratli geçiyor. Üst geçide korka korka ulaşıyoruz.

Mustafa Gündüz (52 -Mobilyacı)
ESNAF ZOR GÜNLER YAŞIYOR

Kesinlikle bu duvarın buradan kaldırılması gerekir. Neden böyle bir şey yaptılar anlamış değiliz. Esnaflar bu duvar yüzünden zor günler yaşıyor. Bazı işletmelere müşteri uğramaz oldu. siftah yapamadan kepenk kapatan esnaf var. Duvarı görenler kendini güvende hissetmiyor. Bir an önce kaldırsınlar.
BİZE ULAŞIN