Gaziantep’in çöpü düzenli depolanıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yol, su, kanalizasyon, eğitim, sağlık, tarım, konut gibi zaruri ihtiyaçların yanı sıra günlük toplanan çöpler için de çözüm üretiyor.

Gaziantep’in çöpü düzenli depolanıyor

Genişleyen hizmet sınırının yanı sıra yaklaşık 500 bin Suriyeli misafirlerle birlikte katı atık miktarındaki (çöp) ciddi artışlar nedeniyle 'Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda kapasite arttırma projesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Emel Kıraç, mevcut depolamanın yanına ek depolama alanı yapacaklarını söyledi.

Artan katı atıkların düzenli bir şekilde depolanması için mevcut saha içerisinde 2'nci etap proje çalışmalarının planlandığını ifade eden Kıraç, projenin finansmanını ise Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı'ndan karşılandığını belirtti. Kıraç, yapılacak 2. etap çalışmasının Gaziantep'e 8 yıl hizmet edeceğini, 92 bin metrekare ve 2 milyon 400 bin metreküp kapasiteli ilave bir depolama alanı (lot) olduğunu söyledi.

Gaziantep'te katı atık düzenli depolama tesisleri, katı atık transfer istasyonları, tıbbi atık sterilizasyon, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının yönetimi ve çevre kirliliğinin önlenmesi gibi alanlarında da hizmetlerinin devam ettiğini hatırlatan Emel Kıraç, Gaziantep Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nin; Şahinbey, Şehitkâmil, Oğuzeli, Nurdağı, İslahiye, Araban, Yavuzeli ilçelerine hizmet vereceğini belirtti.

Kıraç, Karkamış ve Nizip ilçelerinin atıklarının da Nizip'te bulunan 'Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nde bertaraf edildiğini söyledi. Kıraç, dolayısı ile ilçelerin tamamının atıklarının düzenli bir şekilde toplanarak çevre ve halk sağlığına uygun şekilde bertaraf edildiğini belirtti.

BİZE ULAŞIN