Sırrıberk ARSLAN: İş çok işçi yok

Kahramanmaraş'ta 'Çalışmak için iş bulamıyorum. Bir işe ihtiyacım var' diyen külliyen yalan söylüyor. Siz siz olun birilerinin işsizlikten yakındığını duyar ya da şahit olursanız sakın ola inanmayın.
Bu memlekette iş çok işçi yok. Namusuyla çalışıp, alın teriyle evine helal kazanç götürmek isteyen herkese iş var. Yeter ki çalışmak istesin.
İşi beğenen yok. Kendine iş aramıyor. Makam koltuğu arıyor. Yan gelip yatacak, cebindeki 2-3 bin liralık akıllı telefonla sabahtan akşama kadar, sanal âlemde lakırdı yapacaklara ise söyleyeceğim bir şey yok. Kahramanmaraş'ın çevresini kaplayan fabrika ve sanayi tesislerinin duvarları işçi arayan ilanlarla dolu. Sadece oralar mı?
Hayır. Sanayi kuruluşlarının işçi servislerinin üzerleri de ilan tahtası gibi 'Bay-bayan işçi alınacaktır' yazılı afişlerle dolu.
Birkaç gün önceki manşet haberimizde de duyurduğumuz gibi.
Bu yılın ilk 8 ayında Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından açık işe yönlendirilen 14 bin kişinin çalışmayı kabul etmediği söylesem herhalde benim gibi siz de 'Yuh artık diyeceksiniz' ama bu gerçek.
150 bin istihdamı ile Türkiye'nin sanayileşmiş 19'uncu şehri olan Kahramanmaraş'ta işsizlikten çok işgücü açığı sorunu bulunuyor. En çok işçi açığı ise, sanayinin yüzde 69 gibi büyük bölümü olan tekstilde. Bu kuruluşlar her ay ortalama 2-3 bin işçi talep etmesine rağmen İŞKUR tarafından buralara gönderilen işçilerin ancak yüzde 35-40'ı çalışmayı kabul ediyor.
Geri kalanlar mı? Yukarıda söylediğim gibi iş beğenmiyorlar.
Çünkü onlar iş değil makam arıyorlar.
Sizler ne düşünürsünüz bilmiyorum ama ben şuna eminim. Eğer bu şehirde Suriyeli sığınmacılar olmasa inanın bu şehirde inşaat sektöründe çalıştıracak işçi bulunamaz. Taa bilmem ne köyüne kadar giden servisi, mis gibi maaşı, sağlık güvencesi, sıcak yemeği, yazın serin kışın sıcak bir ortam olan tekstil sektöründe çalışmaya tenezzül etmeyen beyler mi çalışacak inşaatta?
Bir şeye daha eminim ki, şahit olduklarım var. Bankalardaki bireysel müşteri temsilcilerinin önlerinde kuyruklar oluşturanların da yüzde 60-70'i inanın o iş beğenmeyen kesim. Kimi cebindeki kredi kartının limitini artırmak, kimileri icralık olmuş borçlarını yapılandırmak kimileri de son kozları olan kandırdıkları, analarını, babalarının emekli maaşlarını gösterip kredi çekmek isteyenlerden oluşuyor.
Şunu söyleyerek bu haftayı da noktalayayım. "Ben namusumla, çalışıp alın terimle evime nafakamı götürmek istiyorum. Yeter ki çalışacak bir işim, belli bir maaşım olsun" diyen yüzler, binler ne kadarınız varsa buyurun bana gelin. 1 saat içinde size tekstil sektöründe iş bulayım.
BİZE ULAŞIN