Yenişehir’de sel korkusu

Mersin’de Yenişehir ilçesi Batıkent Mahallesi Soydaş Sitesi sakinleri, her kış suya teslim oluyor. Belediye kot farkını gidermeyince site sakinlerini kış öncesi aynı korku sardı

Yenişehir’de sel korkusu
Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte Mersin'in merkez Yenişehir ilçesindeki Batıkent Mahallesi Soydaş Sitesi sakinlerini sel korkusu kapladı. Site duvarının, 2012 yılında Yenişehir Belediyesi tarafından yapılan 2645 Sokak'ın açılmasıyla yolun altında kaldığını belirten site sakinleri, her yağmur yağdığında yüksek yerlerden gelen bütün suyun site içerisinde toplandığını söyledi. Bu sorundan dolayı her yıl binlerce lira zarar yaşadıklarını anlatan site sakinleri, CHP'li Yenişehir Belediyesi'nin duyarsızlığından yakındı.

'ÇARE BULUNSUN'
Mahallelerinin her geçen gün hizmetten yoksun kaldığını ve Yenişehir Belediyesi'nin bir kez olsun şikayetlerine cevap vermediğini anlatan site görevlisi Ömer Kaçmaz, 2016 yılında çok zor bir kış geçirdiklerini belirterek sadece kendisinin sitede biriken sulardan dolayı 30 bin liralık masrafı olduğunu söyledi. Kaçmaz, belediyenin yolu yaparken sitede yaşayan insanları düşünmediğini öne sürerek, "Biz bu kış da aynı korkuları yaşamak istemiyoruz. Buna bir çare bulunsun" dedi.

YİNE AYNI KORKU
Yağan her yağmurda korku yaşadıklarını dile getiren Kaçmaz, sitenin zemin katında oturduğunu ve duvarların sulardan dolayı hep döküldüğünü belirterek, "3 yıldır bu sitede yaşıyorum. Her yıl aynı sıkıntıyı çekiyoruz. 2016'da evimin her tarafına su girdi. Bütün eşyalarımız gitti. Bu yol her yıl daha da yükseliyor. Kot farkı açılıyor. Bir kat daha asfalt atıldı. Belediye başkanını burada hiç görmedik. Biz zor bir şey istemiyoruz. Sadece duvarımızın seviyesi yükseltilsin" diye konuştu.

"CEVAP ALAMADIK"
Sitede başka bir görevli olan Melek Şahin Türk ise, her yağmurda özellikle zemin katta yaşayan vatandaşlar olarak mağdur olduklarını belirterek, "2645 sokak yapılmadan önce böyle bir sorunumuz yoktu. O sokak yapıldı, akan her yağmur suyu site içerisine girdi. Belediyecilikten anlayan adamlar böyle yapmaz. Başkan İbrahim Genç'e birçok kez dilekçe verdik, şikayette bulunduk fakat bir sonuç alamadık. Hatta cevap bile alamadık" ifadelerini kulandı.

"DUYARSIZ BAŞKANIMIZ VAR"
Bütün kadınlarla birlikte toplanıp sorunlarını anlatmak için Başkan Genç'in yanına gittiklerini belirten Zeynep Altunbaş da, "Sel bastığında da belediyeden kimsenin yardımımıza koşmadı. Çok zor anlar yaşadık. Binamızın duvarları sudan dolayı dökülüyor. Çürümeye başladı. Oy istemeye gelince herkes kapımıza geliyor. Ama hizmete gelince kimseden ses gelmiyor. Biz duyarsız bir başkanla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN