Hatay'da zeytin ve zeytinyağının belgeseli çekiliyor

Hatay'ın Altınözü ilçesinde zeytin ve zeytinyağının belgeseli çekiliyor.

Hatay'da zeytin ve zeytinyağının belgeseli çekiliyor

Belgesel çekimleri kapsamında iş elbisesi giyen mankenler, zeytin hasadı gerçekleştirdi. Altınözü kaymakamı Bülent Uygur, tamamlanmak üzere olan belgeselle ilgili şu bilgileri verdi: "Yağıyla, sabunuyla, meyvesiyle, kolonyasıyla, ağacıyla özel bir bitki olan zeytinin, bir yıl boyunca bakımından, meyvesinin toplanmasına, yağının çıkarılmasından, sabun yapımına kadar; zeytin üreticilerinin gündelik takiplerini yaparak, süreçlere tanıklık edilen ve eski çağlardaki yapım tekniklerinden en son kullanılan teknolojilerine kadar bütün dönemleri içine alarak anlatımının sergilendiği Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı belgeseli tamamlanmak üzeredir.

İlçemizin tarihi yerlerinin çekimi yapıldığı tanıtım belgeselimizde; Koz Kalesi, Kaya, Yunushanı Roma Nekropolü, Fatikli Camii, Miktad Bin Esved gibi yerlerin çekimleri yapıldı. Hatay, bir çok tarihi ve turistik değere ev sahipliği yapıyor. Altınözü bu konuda oldukça zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Bu mirasımızın gün yüzüne çıkmayı bekleyen Kırkgöz Mağaraları, Kaya Mezarları, Yunushanı Roma Nekropolü, Fatikli Camii, Mikdad Bin Esved ve daha niceleri var. İlçemizde bulunan tarihi yapıları Türk turizmine kazandırıyoruz. Hatay ilinde zeytinciliğin en yoğun yapıldığı ilçe Altınözü'dür. Aynı zamanda dünyanın en erken zeytin hasadı da Altınözü'nde yapılmaktadır. Zeytin hasadını yaparken de geleneksel hasat yöntemleri ve modern hasat yöntemlerini tanıtım belgeseli ile Altınözü Zeytin ve Zeytinyağını tanıtmaya devam ediyoruz."

Çekimler kapsamında zeytin hasadı, zeytinyağı üretimi, zeytinyağlı sabun üretimi ile geleneksel yöntemle zeytinyağı çıkarma işlemi de kayıt altına alındı.

BİZE ULAŞIN