Vatandaşın istemediği proje bakandan döndü

Kentsel dönüşüm projesinde yıkım töreni için Hatay’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, vatandaşların itiraz ettiğini görünce projeyi iptal etti

Vatandaşın istemediği proje bakandan döndü
Antakya Belediyesi tarafından hazırlanan yaklaşık 350 bin metrekarelik Emek ve Aksaray mahallelerinin büyük kısmını içine alan kentsel dönüşüm projesi başlamadan iptal edildi. Kentsel dönüşüm projesinin yıkım çalışmalarının startını vermek için Hatay'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, vatandaşların kentsel dönüşüm projesindeki hak sahipliği konusunda mağdur olduklarını belirtmesi üzerine yıkımı başlatmadan projeyi iptal etti.

VATANDAŞTAN TEPKİ
Aksaray Mahallesi'ndeki yıkım başlangıç noktasında oluşturulan tören alanına gelen Bakan Özhaseki, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci kürsüde konuşma yaparken vatandaşların tepki göstermesi üzerine Hatay Valisi Erdal Ata ve AK Parti Hatay milletvekillerinden sebebini sordu. Vatandaşların projeden memnun olmadığını öğrenen Bakan Özhaseki, kürsüye çıkarak önce vatandaşlara durumu anlattı, ardından vatandaşların oluşturacağı heyetle görüşme sözü verdi. Vatandaşların istemediği müddetçe kentsel dönüşüm olmayacağının sözünü veren Bakan Özhaseki, "İkincisi rızasız lokma haramdır, rızanız olmadan burada bir adım atılmayacaktır. İçinizden 8-10 arkadaşımız buradaki sorunları bana aktarsın, sakince dinleyeyim, çözüme kavuşturup bir yol haritası belirleyelim. Çözüm bulup sizin rızanızı almazsak burada olduğu gibi bütün çalışmalar duracak, söz veriyorum" dedi.

PROJE İPTAL EDİLDİ
Vatandaşlarla yaklaşık 1 saat görüştükten sonra projenin durdurulduğunu açıklayan Bakan Özhaseki, "Doğrusu yerinde incelemek için gelmiştim. Böyle bir tören olduğunu da bilmiyordum. Arsa değeri düşük tutulmuş. İkincisi imarlı kendi yerinde oturan vatandaşların evlerine karşılık net daire teklif edilmemiş. Belediye Başkanımız burada kanunları uygulamaya çalışmış ancak bunu yapınca bir adaletsizlik ortaya çıkmış, başkanımızın suçu yok" diye konuştu.

İŞ MAKİNELERİ YIKIM YAPAMADI
Kentsel dönüşüm projesinin yıkım başlangıç töreni için oluşturulan platforma konulan temel atma butonları kullanılmadan kaldırılırken, yıkım için alana getirilen Antakya Belediyesi'ne ait iş makineleri de yıkım yapmadan bölgeden ayrıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, projenin iptal olduğunu söyledikten sonra tören alanından ayrıldı. AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret edip belediye başkanlarıyla görüşen Bakan Özhaseki kentten ayrıldı.
BİZE ULAŞIN