2023’de hedef 20 milyar dolar

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığından emekli Hüseyin Çelik, Türkiye’nin sağlık turizmi gelirini 2023 yılına kadar 20 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyledi

2023’de hedef 20 milyar dolar
Sağlık sektöründe kamu ve özel sektörde 30 yıllık birikimi olan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığından emekli Hüseyin Çelik, Adana da başlatılan sağlık turizmi çalışmalarına katkı vermeye devam ediyor. Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu'nun İslami Ülkeler Sağlık Turizmi 4. Çalıştayı için Adana'ya gelen Çelik, Türkiye'nin sağlık alanında şehir hastaneleri başta olmak üzere çok büyük adımlar attığını belirterek, Türkiye'nin sağlık turizmi gelirini 2023 yılına kadar yapılacak atılımlar ile 20 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.SABAH'A ZİYARET
Sabah Gazetesi Bölge Temsilcisi Ersin Ramoğlu'nu yeni adreslerinde ziyaret eden Hüseyin Çelik, Türkiye'nin önemli reform başlıklarından biri olan sağlık turizmi çalışmalarının Adana Sağlık Turizmi Derneği tarafından tüm Türkiye'ye yayıldığını ve yirmiye yakın derneğin son olarak federasyon çatısı altında toplandığını belirtti. Çelik, Türkiye'nin son yıllarda sağlıkta önemli devrimler yaptığını, hem hizmet sunumunda, hem de dünyaya örnek olan genel sağlık sigortası ile sağlık hizmetinin ekonomik olarak vatandaşa ulaştırılmasında önemli adımlar attığını vurguladı.

YÜZDE 85'İ TÜRKİYE'DE
Sağlık turizminden beklenen gelirin 2023 yılı hedefinin yıllık 20 milyar dolar olduğunu söyleyen Hüseyin Çelik, "Bunun içinde ileri yaş turizmi de var. Türkiye özellikle gelişmiş batı ülkelerinin yaşlılarının uzun süreli ülkemizde bakımı için çok kilit bir nokta. Termal turizmi, medikal turizmi var. Bu iyi bir örgütlenme ve kamu ve özelin birlikte el ele çalışarak başarılabileceği bir şey. Bu rakamlar hayal değil. Sağlık turizminde elde edilen gelirin yüzde 85'i Türkiye'de kalıyor" şeklinde konuştu.

YENİ ÜMİT KAYNAĞI
Turizmde kişi başı gelirin 600-800- dolar olduğunun altını çizen Hüseyin Çelik, "Sağlık turizminde bu rakam kişi başı ortalama 10-15 bin doları buluyor. Türkiye yüksek teknolojide ihracat yapmak istiyor. Sağlık ta da yüksek düzeyli bir teknoloji ve hekimlik uygulaması var. Fiyatlarımız batı ülkeleri ve ABD'ye göre çok uygun. Ancak düşük fiyat uygulaması bizim temel politikamız değil. Kalite ve hasta memnuniyeti ile anılmak istiyoruz. Diğer turizm alanlarında düştüğümüz fiyat rekabetine burada düşmemek için federasyon yapılanması ve Sağlık Bakanlığının çalışmaları çok önemli" dedi. Çelik, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın bu konuya üst düzeyde sahiplenmesinin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile tanıtım alanında yaptığı protokolün yeni bir ümit kaynağı olduğunu ifade etti.

BAKANLIKTAN DESTEK
"Sağlık turizminin bir bakıma sanayi ve tarım ürünleri ihracatından daha önemli " diye konuşan Çelik, "İnsanların bizzat Türkiye'ye gelmiş olması tedaviyi burada almış olması ülkemizin marka değerini de arttırıyor" dedi. Ekonomi Bakanlığımızın hazırladığı Turquality programı var, ülkemizden dünya markaları çıkarmak için. Üretim sektöründen sonra sağlık sektöründe kapsama aldı. Şimdi hastaneler programına dahil olmaya çalışıyor. Bu programda devletimiz limitsiz teşvik veriyor. Bu sayede inşallah Türkiye sağlıkta da dünya markaları çıkaracak. Buna yürekten inanıyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN