HKÜ’den bir festival daha

HKÜ’den bir festival daha
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), sinemaseverleri bir araya getiren bir festivale daha imza attı. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ile ortaklaşa düzenlenen "Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Gaziantep Gösterimleri' HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında; "Türk Sineması'nda Geleneksel Kahramanlar Sergisi"ile başladı. Programın yoğun olduğu festivalin ilk gününde; sergi, film gösterimleri, panel ve yönetmenlerle söyleşi yer aldı.

BİLGİ ÜRETİLMELİ
Üniversitenin kurucusu Hasan Kalyoncu'nun, "Bir milletin bekasını sağlamak için bilgi üretmek gerekir" cümlesini anımsatan HKÜ Rektör Yardımcısı ve HKÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Edibe Sözen, "Hiçbirimiz olduğumuz yerde, hiçbirimiz doğduğumuz yerde değiliz. Belki de 21. yüzyılı kurtaracak olan Türk Dünyasında ki bu haraketlilik olacak. Bilginin bekasından bahsedeceksek bir sanat misyoneri olarak kültürümüzü yaşatmaya çalışacağız" dedi

İKİ GÜN SÜRDÜ
Dopdolu içeriği ile yankı uyandıran festivalde, yönetmenliğini Aina Merdova'nın yaptığı ve Türkmen kadınların hikayesinin anlatıldığı "Blank Sheet" belgesel filmi izleyici ile buluştu. Film gösteriminin ardından Prof. Dr. Edibe Sözen'in moderatörlüğünde; "Türk Sinemasında Geleneksel Ögeler" konulu panel ile Türk Sineması ele alındı. 6 Ülke 1 Festival kapsamında, farklı ülkelerden ödüle layık görülen belgesel film gösterimleri ve yönetmenlerle söyleşilerin yer aldığı festival iki gün sürdü.

SİNEMA ÖNEMLİ ARAÇ
Türk Dünyası ile arada kısa mesafeler olmasına rağmen çok az şey bilindiğini vurgulayan Sözen, "Belgesel filmler vesilesiyle çok şey öğreneceğiz ve öğrenmemiz gerek. Bu coğrafyayı nasıl yeniden akraba toplulukları coğrafyası haline getirebiliriz diye bir iletişim bilimci, bir sosyal bilimci, bir beşeri bilimci olarak içimizde sorguladığımız çok olmuştur. İşte sinema ve kültür dünyası bu coğrafyaları yeniden bir araya getirmek için çok önemli bir araç olacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN