“Peyzaj çalışmaları kentlere değer katıyor”

Şanlıurfa’da Berivan Peyzaj Kurucusu Berivan Gökoğlu Yıldızsoy, peyzaj çalışmalarının kentlere değer kattığını belirtti.

“Peyzaj çalışmaları kentlere değer katıyor”

Berivan Peyzaj Kurucusu Berivan Gökoğlu Yıldızsoy, kentsel tasarım ve peyzajın yaşanabilir kentler için öncelikli iki ana unsuru oluşturduğunu belirterek, "Kentsel tasarım, kültürel miras, yapılaşma, doğal denge ve birey- toplum-kent ilişkileri gibi etmenleri değerlendirerek şehirleri daha yaşanılır kılmayı hedefler. Peyzaj ise insanların sağlığı, huzuru ve rahatı için oluşturulacak çevrelerin bilimsel ve estetik ilkelerle planlanması, tasarlanması ve yönetilmesini kapsar. Bu nedenle bu iki unsur da kentler için vazgeçilmez ögelerdir" dedi.

Düzenli ve bakımlı dış alanlar ile güzel bahçelerin, bulundukları bölgede akciğeri görevi üstlenmenin yanı sıra, kent kimliğine de olumlu katkı sunduğunu vurgulayan Berivan Gökoğlu Yıldızsoy, bu nedenle başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurumlarının öncelikli asli görevlerinin yanında peyzaj çalışmalarına da aynı derecede önem vererek, özel kuruluşlara örnek teşkil etmeleri gerektiğini belirtti.

"MEKANLAR PEYZAJLA DEĞERLENİYOR"

Yıldızsoy, gerek iç, gerekse dış mekanların peyzajla hayat kazandığına dikkati çekerek, "İyi tasarlanmış bir mekan, kolay ve hızla tüketilen bir yer olmamalı. Mevsimsel döngü ve zamanı dile getirmeli" dedi.

"PEYZAJ SADECE YEŞİLLENDİRMEK DEĞİLDİR

Teknoloji ve yoğun yapılaşmanın sonucu ortaya çıkan olumsuzlukların, yaşanabilir çevre ve mekanlar oluşturma ihtiyacını beraberinde getirdiğini ifade eden Yıldızsoy, "İnsanın hayatını huzur içerisinde sürdürebileceği yaşam alanlarını gerçeğe dönüştürme gibi bir görevimiz var. Bu nedenle yaptığımız işi seviyoruz. Peyzaj kavramı, ülkemizde tam algılanmadığı dönemlerde, sadece yeşillendirmek olarak tanımlanırdı. Oysa günümüzde artık böyle algılanmadığı gibi insanlarımız peyzaj talepleriyle yönetenleri de yönlendiriyorlar. Birçok şehrimizde botanik bahçeler, kent meydanları peyzajın en güzel örnekleriyle dolu. Temennimiz Şanlıurfamız'da da bu tür mekanlarının artması" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN