10 ayda 100 milyon dolarlık ayakkabı ihracı

Ayakkabı üretiminde önemli bir bölge haline gelen Gaziantep, yılın ilk 10 ayında büyük kısmı Irak’a olmak üzere 100 milyon dolarlık ayakkabı ve terlik ihraç etti

10 ayda 100 milyon dolarlık ayakkabı ihracı
Türkiye'nin eskiden ithalatçı pozisyonunda olduğu ayakkabı sektörü son yıllarda yapılan Ar-Ge ve özel teşvik programlarıyla ihracata ağırlık verip dengeyi sağladı. Ülkedeki toplam ayakkabı ihracatının önemli bir bölümü gerçekleştiren Gaziantep ise Irak başta olmak üzere Suudi Arabistan, Yemen, Sudan, Rusya, Azerbaycan, Libya, Suriye ve Cezayir gibi ülkelere yılın ilk 10 ayında 100 milyon doları aşan ihracat yaptı.

MODERN BÖLGEYE TAŞINACAK
Ayakkabı, terlik ve sandalet üretiminde önemli gelişmeler gösteren ve sektörde 500'ü aşkın firmaya evsahipliği yapan Gaziantep yılın ilk 10 ayında 48 milyon dolarlık yüzü tekstil maddeleriyle kaplı ayakkabı, 42 milyon dolarlık da yüzü kauçuk ve plastikle kaplı ayakkabı ihraç etti. Bu ayakkabıların 45 milyon dolarlık kısmını sadece Irak'a yapan Gaziantepli üreticiler Suudi Arabistan'a 10,2 milyon dolar, Yemen'e 8, Sudan'a 9, Rusya'ya 4,4 milyon dolar, Azerbaycan' a ise 4,1 milyon dolarlık ayakkabı ve terlik ihracatı yaptı. Gaziantep'in ayakkabı üretiminde önemli bir merkez haline gelen Gaziantep, kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Nizip Caddesi civarındaki imalathanelerin modern bir bölgeye taşınması için de kolları sıvadı. Gaziantep Havalimanı yakınında bir milyon 200 bin metrekarelik alanda ayakkabı, terlik ve yan sanayinin kurulması için ilgili bakanlıklar nezdinde girişim başlatıldı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Kunduracılar Odası ve KOSGEB desteğiyle, 2003 yılından bu yana sektörün tanıtımı için GAPSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Fuarı'nı düzenleyen Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya, "Ayakkabı sektörü her geçen gün büyüyor. Gaziantep'teki kurumların sahiplenmesiyle güçlü bir şekilde düzenlediğimiz fuar da sektörün dışarıda tanınmasına ciddi katkılar sağlıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN