Aynı anda hem imar hem altyapı projesi

Şehitkamil Belediyesi, bir tarafta mahalle kültürünü yaşatmaya çalışırken, diğer yandan yeni imar alanlarında hayat standartlarını yükseltecek projelere imza atıyor

Aynı anda hem imar hem altyapı projesi
Gaziantep'in havasını değiştirecek projeleriyle büyük takdir toplayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, "Sancaktepe Mahallesi ve İbrahimli 2'de uygulanan projeler, Gaziantep'in ufkunu açacak, vizyonunu genişletecek" dedi.

100 YILLIK PLAN
Türkiye'de aynı anda tek noktada hem imar uygulaması hem de altyapı çalışması yürüten ilk belediye olan Şehitkamil Belediyesi, Sancaktepe Mahallesi'nde 3 milyon 760 bin 861 metrekare alanda 70 kilometre, İbrahimli 2 bölgesinde 1 milyon 815 bin alanda ise 43 kilometre yol açtı. İbrahimli 2 bölgesindeki çalışmaları tamamlayan Şehitkamil Belediyesi, Sancaktepe Mahallesi'ndeki çalışmalarda da sona yaklaştı. Çalışmaların Türkiye'deki diğer belediyelere örnek teşkil ettiğine işaret eden Başkan Fadıloğlu, "Çalışma yürüttüğümüz alanlarda 10 yıllık değil, 100 yıllık planlamalar yapıyoruz" dedi.

MAHALLE KÜLTÜRÜ YAŞAYACAK
Halkın hayat standardını yükseltecek çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Fadıloğlu, "Mahalle kültürünü yaşatmak istiyoruz. Bunun için imara açtığımız ve uygulamasını yaptığımız alanlarda yapılacak apartmanların altında kesinlikle işyeri olmayacak. Her mahallenin arasına belli noktalarda bakkal, market, fırın, kasap gibi ihtiyaçların karşılanacağı yerler olacak. Eski mahalle kültüründe olduğu gibi. Bunun nedeni; apartmanın altında dükkan olursa gece yükleme-boşaltma yapılacak. İşyerlerinin müşterisi aparmanın önüne park yapacak ve apartmanın garajı kapanacak. Bu durum huzursuzluklara neden olur. Biz, meskun mahalleler elde edelim istiyoruz. Sabahları insanlar işlerine rahatça gitsin, akşam da evine dönerken alışverişini belirli noktadan yapsın. Sancaktepe Mahallesi ve İbrahimli 2 bölgesinde otopark sıkıntısı yaşanmayacak. Her dairenin mutlaka 2 otoparkı olacak" diye konuştu.

BİR MERKEZ DAHA
Fadıloğlu, yapımına başlanan Sanat Merkezi'yle ilgili de şunları söyledi: "Bölgenin en önemli organizasyon adreslerinden biri olan Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nin ardından şimdi de ilçeye bir sanat merkezi kazandırmak için kolları sıvadık. Gaziantep'te nitelikli ve yaşayan bir mekan kazandıracağız. Toplam 5 bin 550 metrekare büyüklüğünde inşa edilecek Sanat Merkezi'nin içerisinde, 370 kişilik çok amaçlı salon, sergi salonu, açık amfi alanı, VIP salonu, prova salonları, telli çalgılar, vurmalı çalgılar, ses ve piyano atölyeleri, fotoğraf, ebru, resim, hat atölyeleri, yönetim ofisleri ile kafeterya olacak."

SANAT MERKEZİ KENTİN YENİ SEMBOLÜ OLACAK
Sanat Merkezi projesinin yarışmayla belirlendiğini kaydeden Başkan Fadıloğlu, "Dış görünüşüyle sembol bir yapı olsun istedik. Şehrimize gelen vatandaşlarımızın önünde resim çektirebileceği veya 'Benim mutlaka bu mekanı görmem gerekir' diyeceği bir çalışma olmasını arzu ettik. Bu amaçla yapılan ulusal çapta bir mimari yarışma düzenledik. Yarışmaya katılım yoğun oldu. Dereceye giren proje sahiplerini ödüllendirdik. 66 proje arasından 1. olan projeyi inşa etmeye başladık" dedi.
BİZE ULAŞIN