Gaziantep OSB’den genişleme hamlesi

Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olan Gaziantep OSB büyümeye devam ediyor. 19 milyon 250 bin metrekarelik alandan oluşan 5’inci genişleme alanının tahsise açılmasıyla çalışmalar aralıksız sürüyor

Gaziantep OSB’den genişleme hamlesi
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (GAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken, Gaziantep sanayisinin durmak bilmeden büyümeye devam ettiğini belirterek, 43 milyon 250 bin metrekarelik alanı ile Türkiye'nin en büyük sanayi bölgesi olan Gaziantep OSB'nin, 5 bölgesi, 130 bin çalışanı ve 960'den fazla tesisi ile ülke ekonomisine katkı sağladığını söyledi.

TÜRKİYE'NİN GÖZBEBEĞİ
Geçtiğimiz yıl göreve başlayan ve sanayicilerden tam not alan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken, OSB adına yapılan hizmetleri anlattı. Köken ile birlikte, enerji, ulaşım, alt yapı gibi birçok alanda Gaziantep OSB'si gelişim gösterirken, her yıl üretim ve ihracat rakamlarını arttırmaya devam ediyor. Gaziantep sanayisi çevresinde yaşanan savaşa rağmen, yeni pazarlar bularak yılmadığını gösteriyor. GAOSB'nin, kuruluşu, yapısı, projeleri ve çalışmalarının yanı sıra Gaziantep ve Türkiye genelinde yaşanan sosyo-ekonomik gelişmeleri takip eden, bu değişim ve gelişime ayak uydurabilen dev bir mekanizma olduğunu belirten Köken, "Daha teknolojik, daha yenilikçi bir anlayış ve 130 bin çalışanımız ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgemiz, Türkiye'nin göz bebeği haline gelmiştir. Türkiye'de böylesine büyüklükteki OSB tek elden yönetildiği tek şehir Gaziantep'tir. Gaziantep OSB aylık olarak 360 milyon kilowatt /saat tüketim ile Türkiye'nin elektriğinin yüzde 2'sini gerçekleştirmekte" dedi.

5'İNCİ GENİŞLEME ALANI
Başkan Köken, Gaziantep'in sanayi üretimiyle, ihracatıyla Türkiye'nin büyümesine pozitif katkı verdiğini söyledi. Şehrin başarısının en somut örneğinin Gaziantep OSB olduğunu, şu anda 960 fabrikanın bacalarının tüttüğünü ifade eden Köken, şunları kaydetti: "1969 yılında kurulan Gaziantep Organize Sanayi Bölgemiz, 5'inci genişleme hamlesini tamamladı. 19 milyon 250 bin metrekarelik alandan oluşan 5'inci genişleme alanının tahsise açılmasıyla çalışmalar aralıksız devam ediyor, Eylül 2017 itibari ile bölgemiz tamamen doğalgaza kavuşmuş oluyor." Evsel ve endüstriyel atıkları enerjiye dönüştürmek için kolları sıvayan Gaziantep OSB, 240 ton çamuru işleyerek enerji ihtiyacını karşılayacak. Günlük 240 ton kapasiteli tesis kurmak için ihaleye çıktıklarının bilgisini veren Deniz Köken, gerçekleştirecekleri proje ile bir yandan temiz bir çevre bir yandan da enerji maliyetlerinin düşürüldüğü bir sistem kuracaklarını dile getirdi. "Evsel ve Endüstriyel Atık Su Arıtma Tesisi Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi" için ihale tamamlanmış olup, yüklenici firma çalışmalarına başlamıştır. GAOSB ayrıca İSO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ve Atık Su Arıtma Tesisi için ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi'nin de olduğunu dile getirdi.

YENİLİKÇİ OLMAK LAZIM
Köken, "Gaziantep'in ülkemizin lokomotif şehirlerinden birisi olmanın önemli sorumlulukları var. Her anlamda üretimi, istihdamı ve AR-GE faktörlerini güçlendirmemiz gerekiyor. Organize sanayimizde faaliyette olan 960 firmamız var. Yenilikleri sanayimize katmak, işgücümüzü arttırmak, üretim kapasitemizi yükseltmek için her zaman sanayicilerimizin yanındayız" diye konuştu. "Temeline insanı almadığınız hiç bir işten başarı elde edemezsiniz" diyen Başkan Köken, "Bu yıl ilk mezunlarını vereceğimiz ve sanayicimize kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla açtığımız, Özel Gaziantep OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne ek bina olarak Gaziantep Mesleki Eğitim Kompleksi Binasını hizmete açtık. Teorik ve pratikte öğrencilerimiz bu yeni tesis ile mesleki anlamda bir adım daha önde olacaklar" dedi.
BİZE ULAŞIN