Makarna ile başladı un üretimine girdi

Makarna ile başladı un üretimine girdi
Dünya makarna devi Oba satın aldığı Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan Piyale makarna fabrikasındaki tesislerde un üretimine de başladı. Günlük 200 ton un üretim kapasitesine sahip olan tesisle dünyanın en stratejik ürünü olan un sektörüne adım atan OBA, paket ve dökme ürün çeşitlerini marketlerde türeticilerle buluşturacak. Makarna üretiminde dünya liderliğine emin adımlarla yürüyen Oba Makarna, bu tesislerde makarna ve irmiğin yanı sıra ilk kez un sektörüne de girdi. Oba Makarna CEO'su Alpaslan Özgüçlü, satın aldıkları Piyale tesislerinin günlük 300 ton makarna ve 200 ton un üretim kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Özgüçlü, yeni alınan tesise 25 milyon Euro'luk ek yatırım yapılacağını belirterek, "Oba Makarna şu anda günlük bin 100 ton üretim kapasitesi ile faaliyet gösteriyor. Devraldığımız tesis ile birlikte günlük makarna üretim kapasitemiz bin 400 tona çıkacak. Planladığımız 25 milyon Euro'luk ek yatırımlarla birlikte günlük bin 800 ton makarna üretim kapasitesine ulaşacağız" dedi.

LİMANA YAKIN YENİ TESİS
Yeni tesisisin devreye alınması ile üretim artışının yanı sıra, hem iç pazarda hem de dış pazarlarda önemli avantajları elde edileceğini vurgulayan Özgüçlü, şöyle devam etti: "55 bin metrekare alana kurulu ve 25 bin metrekare kapalı alana sahip olan yeni tesisimiz nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu Marmara ve Ege bölgesine çok yakın bir konumda bulunuyor. Her iki bölgede de çok yaygın bir satış ağımız var. Hem limana, hem de iç pazara yakın olan Adapazarı'ndaki tesislerin devreye alınması ile birlikte Marmara ve Ege bölgeleri için nakliyede önemli avantaj elde edeceğiz. Bu durum iç pazarda gücümüzü artıracak."

2013'TEN BERİ LİDER
Oba Makarna, 2013 yılından bu yana makarna ihracatındaki liderliğini koruyor. Türkiye'de yüzde 10 pazar payına sahip olan Oba Makarna, ülke makarna ihracatının da yüzde 30'unu tek başına gerçekleştiriyor. 85 ülkeye ihracat yapan Oba'nın dünya makarna ticaretindeki payı ise yüzde 8. Yeni yatırımlarla birlikte dünya makarna ihracatında yüzde 15'lik pazar payına ulaşılması hedefleniyor.
BİZE ULAŞIN