Projeyle kadınlar meslek sahibi olacak

Projeyle kadınlar meslek sahibi olacak
Mersin Valiliği öncülüğünde hazırlanan, Türkiye'nin ilk ve tek güdümlü 6 sosyal destek programı projesinden ikisi 'Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi ile Roman Havası Projesi gün sayıyor. 2017 Yılı Sosyal Destek Programı kapsamında teklif edilen 10 milyon TL bütçeli 6 'Güdümlü Proje', Kalkınma Bakanlığı tarafından uygun bulunarak onaylandı.

AHŞAP BOYAMA KUAFÖRLÜK
Akdeniz Belediyesi ve Akdeniz Kaymakamlığı'nın yürütücüsü olduğu iki proje de yer alıyor. Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi kapsamında Adanalıoğlu, Çay, Çilek ve Karaduvar Mahallelerinde bulunan Akdeniz Belediyesi'ne ait mahalle evlerinde, kadın ve gençlere yönelik dikiş nakış, seramik, ahşap oyma ve boyama, çocuk bakıcılığı eğitimi, kuaförlük, epilasyon kursları verilecek. Akdeniz Belediyesi'nce hazırlanan, 1 yıl süreli ve 2 milyon TL bütçeli proje ile adı geçen 4 mahalle evinde 11 dalda eğitimler verilecek. Mahalle evlerine kurslar için gerekli olan demirbaş ve temrinlik malzemeler alınacak. Her mahalle evinde kreş sınıfları açılacak ve kütüphane oluşturulacak. Adanalıoğlu'nda, 20 bilgisayarın olacağı bilgisayar sınıfı kurulacak.

ROMANLARA ÖZEL
Bir diğer önemli proje olan 'Roman Havası'nın bütçesi ise 1 milyon TL. Proje kapsamında, Bahçe, Barış ve Turgutreis Mahallelerinde yoğun olarak yaşayan Roman vatandaşlara yönelik beceri ve meslek kursları, spor etkinlikleri, gezi, konferans ve seminer gibi bilgilendirme bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.
BİZE ULAŞIN