Saray kumaşını herkes giyecek

Osmanlı döneminde sultanların elbiselerinde kullanılan kutnu kumaşı, yeniden hayat buldu. Seri üretim başladı

Saray kumaşını herkes giyecek
Gaziantep yöresinde asırlardır üretilen ve kıymeti nedeniyle daha çok Osmanlı saraylarında kullanılan kutnu kumaşı, Kutnu Tanıtım Grubu'nun çalışmalarıyla yeniden hayat buldu.

'KUTNİA' MARKASI
Kutnu Tanıtım Grubu Başkanı Jülide Konukoğlu, yapılan tanıtım çalışmalarının ardından üretim ve çeşitliliğinin sağlanmasının ardından artık üretime geçilmesi gerektiği düşüncesiyle "KUTNİA" adıyla kendi markasını oluşturarak kutnuyu seri halde üretmeye başladı. Kutnu dokumasının çok zor olduğunu belirten Konukoğlu, "Genelde babadan oğula devreden bir meslek ama onların çocukları artık bu işi yapmak istemiyor. Bir süre sonra bu meslek tamamen ortadan kaybolacaktı. O nedenle öncelikle alt yapının sağlamlaştırılması gerektiğini düşündük. Bir kaç yıl öncesine kadar kutnu papyon, eşarp ve kumaş olarak satılıyordu. Biz 60 kalemde 300 ürün ürettik. Dilek Hanif ile Zeugma Mozaik Müzesi'nde dünya çapında çok güzel bir defile yaptık. Mevcut ustaların çalıştığı yerlere destek verdik. Gaziantep Üniversitesi'nin Takı Tasarımı Bölümü'ne, bir kutnu tezgahı hediye ettik. Güzel bir atölye oluşturarak Büyükşehir Belediyesi'ne hibe ettik. Grubumuzun çıkardığı tüm tasarımları orası üretmeye devam ediyor" dedi. Tanıtımların ardından gelen talebi karşılama ihtiyacı oluştuğunu vurgulayan Konukoğlu, "Bir sanayici çıkıp seri üretim işine girsin diye bekledim. Her yerde 'keşke biri çıkıp bunu üstlense' dedim. Çünkü her şey hazır, tanıtımı iyi yapılmış. Kimse üretim için harekete geçmeyince bir şirket kurup işe giriştik. 6 tezgahla bir marka oluşturduk. Yaklaşık 4 aylık Ar-Ge çalışması yaparak kendi ipliğimizi hem pamukta hem ipekte doğru seçerek kutnuyu daha yumuşak ve dikime uygun hale de getirdik. Kutnu kumaşının geniş yelpazede kullanılabilmesi için teknik sorunlar vardı, onları aştık. Genişliği artırdık. Anadolu'dan çıkmış bir kumaşın marka olmasını çok önemsiyorum. Biz tekstilde dünyada söz sahibi bir ülkeyiz, çok güzel kumaşlar üretiyoruz. Kutnu kumaşı ve tasarımlarıyla da aynı başarıyı gösterirsek, bundan en çok memnun kalacak insan ben olurum" diye konuştu.

BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR
"Batılılar kutnuya bizden daha çok değer veriyor" diyen Konukoğlu şunları söyledi: "Kutnunun el tezgahında üretildiğini duyunca adeta çıldırıyorlar, 'Hala böyle bir şey kaldı mı' diyorlar. Biz değer katmak ve ekonomiye kazandırmak için dokuması ve ipliğiyle oynamadan sadece doğru iplikleri kullanarak çağımıza uyarladık. Atölyemizi ve sergiyi ziyaret edenler klasik kutnudan elbise yaptırmak istediklerini söylerlerdi ama teknik olarak bu mümkün değildi. Ancak yeni ürünlerimizle bu çok rahatlıkla yapılabilecek bir şey. Kasım sonunda ürünlerimiz piyasada olacak"

EL EMEĞİ GÖZ NURU
Kutnu dokumasını klasik tezgahlardan motorlu tezgahlara taşıdıklarını söyleyen Konukoğlu, "Dokuma ustaları burada da çalışabiliyor ama asıl sorunumuz çözgü işini yapanları yetiştirmek. Gaziantep'te bunu yapan birkaç kişi var. Şimdilik onlardan yararlanıyoruz, ancak bir danışman gibi. Çünkü onların aynı zamanda kendi işleri var. Burada kendi ekibimizi oluşturmaya çalışıyoruz. Çözgüde yetişen gençlerimiz var. Kutnunun tüm aşamaları elle yapılıyor. Eski kamçılı tezgahlarda da, kara tezgahlarda da şimdiki makineli tezgahta da aynı el emeği var. Değeri de buradan geliyor" dedi.

ONLINE SATIŞ DA YAPILACAK
Konukoğlu, "İlk etapta Gaziantep'te bir mağaza açacağız, aynı anda online satış da başlayacak. Daha sonra İstanbul'da bir şube açacağız, dışarıda da büyük mağazalara corner şeklinde girmeyi hedefliyoruz. Günseli Türkay'ın tasarladığı elbise, ceket, pantolon, gece abiyeleri, paltolar var. Ev tekstili üretiyoruz. Bu iki kolda güçlü olarak çıkmayı hedefliyoruz. Tarihte sadece sultanların giydiği kutnuyu herkes giysin istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN