Şehirlerin rekabetinde en güçlü Gaziantep

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Ticarette ülkelerin değil şehirlerin rekabet edeceği dönem geliyor. Gaziantep bu döneme en güçlü girecek şehirlerden biri” dedi

Şehirlerin rekabetinde en güçlü Gaziantep
SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, bölgenin sanayi ve üretim kenti Gaziantep'in geçmişten bugüne sanayileşme yolunda attığı kararlı adımların kentin mücadeleci ruhunu yansıttığını söyledi.

SAVAŞTAN SANAYİ HAMLESİNE
Kentin artık çok güçlü sanayi altyapısına sahip olduğunu belirterek anlatan, Konukoğlu, "Gaziantep Kurtuluş Savaşı sırasında da çok ağır bir savunma dönemini yaşadı. Ağır silahlara sahip işgalci güçlere karşı yokluklar içerisinde 11 ay karşı koymak, sanırım yalnız Gaziantepliler tarafından başarılabilirdi, öyle de oldu. Dünyaya örnek gösterilen Antep Savunması, 2-3 kuşağın şehit olması ya da ağır yaralanması ve sanayi üretimi kabiliyetinin kalmaması ile sonuçlandı. Kentte işgücü kapasitesi ve üretim kabiliyeti sıfırlandı. Böyle bir tabloya rağmen ruhunu teslim etmeyen Gaziantepliler, bugün herkesin gıpta ile izlediği sanayileşme hamlesini başardı" dedi. Gaziantep'in sanayileşme sürecinin, İkinci Dünya Savaşı'nda yerle bir olan Almanya'nın sanayileşme sürecine benzediğini kaydeden Konukoğlu, "Tarım arazisi ve devlet yatırımı olmayınca, kent ekonomisini oluşturan sanayileşme hamlesi gelişme gösterdi. Atalarımızın Antep savunmasında sergilediği mücadele ve azmi, sonraki kuşaklar da ekonomide sergiliyor" diye konuştu.

SANAYİLEŞMENİN MİMARI GSO
Gaziantep'te sanayileşmede asıl hamlenin, 1989 yılında Gaziantep Sanayi Odası'nın (GSO) kuruluşu ile gerçekleştirildiğini anımsatan Konukoğlu, "GSO'nun kuruluşu sonrasında Gaziantep ekonomisinin yol haritası çizildi. Sanayi Odası, bugünkü sanayileşmenin mimarıdır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" ifadelerini kullandı. Gaziantep sanayisinin esnek yapıya ve geniş ürün gamına sahip olduğuna vurgu yapan Konukoğlu, "Sanayileşme başarısını ihracat hamlesi ile taçlandıran Gaziantep, günümüzde Antarktika dışındaki tüm kıtalarda 180'e yakın ülkeye dış satım yapıyor. Hedefimiz üzerinde yerleşme olan her yere satış yapmak" diyerek, Gaziantep'in rotasını çizdi.

DİZGİNLENEMEZ BÜYÜME
Gazianteplilerin sanayileşmede 'dizginlenemeyecek kadar hırslı ve azimli' olduğunu vurgulayan Konukoğlu, "Gaziantepli için yatırım yaparak üretimi, istihdamı ve ihracatı artırmak, milli bir görev anlayışıdır. Hedefimiz ürün gamında katma değerli üretimi artırmak, marka oluşturmak, moda ve tasarımda etkin hale gelmektir. Gaziantep; bilinçli sanayileşmesi, yaşatılan kültürel dokusu ve adıyla bilinen mutfağıyla, ülkelerin değil, şehirlerin rekabet edeceğe sürece güçlü girecektir. Gaziantep, Türkiye'nin büyüme hızının iki katına yakın büyümesi ile bize bu güveni vermektedir" diye konuştu.

YENİ DÖNEME HAZIRIZ
"Şehirler ve şirketler birbirinden ayrı düşünülemez" diyen Fadıloğlu, "Şehirler ve şirketler birbirini destekleyerek büyür. Sanayileşmesi, üretimi, istihdamı, ihracatı, kültür ve gastronomi turizmi ile sağladığı başarı nedeniyle herkesin gıpta ettiği kentimiz şirketleri, şirketler de Gaziantep'i büyüttü. Gelecekte ticaret ülkelerden ziyade şehirler arasında olacak. Ticarette ülkelerin değil şehirlerin rekabet edeceği dönem geliyor. Gaziantep bu döneme hazır ve yeni döneme en güçlü girecek şehirlerden biridir" dedi.

KENTLER SAHİPSİZ KALIR
Gaziantep'in bilinçli sanayileşme ve istikrarlı büyüme süreci yaşadığını kaydeden Konukoğlu, "Bunda Gaziantepli sanayicilerin yatırımlarını Gaziantep'te yapmaları kadar, şirket merkezlerini başka illere taşımamalarının da çok büyük payı bulunuyor. Şirketlerin merkezlerini İstanbul veya diğer büyük kentlere taşımaları halinde, o şirketleri var eden kentler bir anlamda yalnız ve sahipsiz kalır. Bu da o kentte üretim, istihdam ve toplumsal dayanışmanın zayıflamasına neden olur. Ülke genelinde gelir dağılımı adil gerçekleşmez." diye konuştu. Konukoğlu, Gaziantep'in başarısının ortak aklın getirdiği işbirliği ve kenetlenmenin sonucu olduğunu kaydederek, "Kentte Vali'den milletvekillerine, yerel yönetimlerden sivil toplum kuruluşlarına kadar herkesin katılımı ile bir 'ortak akıl anlayışını' hakim kıldık ve tek ses olduk. Bunu başarıyla uyguladık" dedi.
BİZE ULAŞIN