Tarih yeniden canlandı

Tarih yeniden canlandı
Gaziantep'in en eski ticari mekanlarından olan tarihi Hışva Hanı, yapılan restorasyon çalışmasıyla hayat buldu. 1577 yılında Halep ve Şam Beylerbeyi olan Lala Mustafa Paşa tarafından inşa edilen Hışva Han, bir yıl önce sanayici bir aileden gelen Mine Özmen tarafından restoran ve butik otel olarak hizmete açıldı. Bölgenin önemli bir yaşam merkezi haline gelen Hışva Han, Gaziantepliler kadar ülkenin dört bir yanından gelen seçkin ziyaretçilerin de beğenisi kazanıyor.

DİNGİNLİK VERİYOR
Evliya Çelebi'nin meşhur Seyahatnamesi'nde kentin en büyük ticaret mekanı olarak anılan Hışva Han'da özel olarak tasarlanan yaklaşık 3 bin parça eserin yer aldığı ve hanın Mahmut Anlar ile Emrah Halimoğlu'nun tasarımlarıyla özgün bir mekana dönüştüğünü söyleyen Mine Özmen, "Burası her şeyiyle özgün. Yerel unsurlar modern bir tasarımla özgünlüğü bozulmadan düzenlendi.Taş binanın getirdiği huzuru başka modern mekanlarda görmek mümkün değil. Yerel taştan yapılan odalarda geçirilen zaman insana büyük bir dinginlik veriyor" diye konuştu.

AYNI ANDA BİN 200 KİŞİYİ AĞIRLIYOR
Res tor an, butik otel, cafe ve çarşı olarak hizmet veren Hışva Han'da aynı anda bin 200 kişiye yemek hizmeti verebiliyor. 3 bin metrekare alana sahip hanın içinde bulunan Susamhane'de özel davetler ve toplantılar da yapılabiliyor.
BİZE ULAŞIN