Türkmenlerin yardım meleği

Lise öğrencisi 15 yaşındaki Cennet Sıray’ın, hocasının verdiği sosyal sorumluluk ödevi için birkaç Türkmen aileyle başladığı yardım kampanyası 300 aileye ulaştı ve 30 bin TL’yi aştı

Türkmenlerin yardım meleği
Adana'da 15 yaşındaki bir lise öğrencisi tarafından Irak ve Suriye'den kaçan Türkmenlere yönelik başlatılan yardım kampanyası ülke sınırlarını aştı. Sosyal sorumluluk ödevi için 3-5 aile ile başlatılan kampanya kısa sürede büyüyerek büyük bir organizasyona dönüştü. Bir ay içinde 300'den fazla aileye gıdadan giysiye, kırtasiyeden ev eşyalarına kadar binlerce ürün götüren 9'uncu sınıf öğrencisi Cennet Sıray, Türkmen aileler tarafından 'yardım meleği' olarak görülüyor.

KAMPANYAYA DÖNÜŞTÜ
T-MBA dersinde öğretmeninin 50 saatlik sosyal sorumluluk ödevi vermesinin ardından televizyonda Irak'ın Telafer kenti ve Suriye'nin değişik bölgelerinden kaçarak Türkiye'ye gelen insanların yaşadığı dramı gördüğünü anlatan Sıray, "Babamla konuştuktan sonra 'Unutma onların umudu sensin' adlı bir kampanya başlattım. Ödevimiz 3 yılda 50 saatlik bir proje olacaktı. Ama ben bir ay içinde şu ana kadar yüz saatten fazla çalıştım" dedi.

SINIRLARI AŞTI
Kampanya için Adana'nın değişik yerlerine afişler asıp sanal dünyada gruplar kurduğunu kaydeden Sıray, "3-5 aileye yardım edebilirsem ne kadar iyi olur diye düşünüyordum. Ama kampanyaya destek beklentimin çok çok üstünde olunca bir ay içinde 300'den fazla aileye yardım etme imkanı buldum. Şu ana kadar ulaştırdığım yardımların maddi karşılığı 30 bin TL'yi geçti. Avustralya'dan bir çuval dolusu oyuncak ve bin Avustralya doları destek geldi. Hatta Fırat Kalkanı Operasyonu'na katılan bir asker amca da bize ulaştı" diye konuştu.

"ONU ÇOK SEVİYORUZ"
Cennet Sıray'ın yardım elini uzattığı kişilerden olan 4 çocuk annesi Gürciye Ommar (43), "Allah Cennet kızımdan razı olsun. Onun sayesinde evimizin birçok ihtiyacı karşılandı. O olmasaydı ne yapardık bilmiyorum" dedi. 12 yaşındaki Selvi Hıdır ise, "Cennet abla bize yemek getirdi, giysi getirdi, oyuncak getirdi. Ben ve kardeşlerim onu çok seviyoruz. O bizim yardım meleğimiz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN