İş sağlığı güvenliği sıkı denetim altında

Güvenli İnşaat Sempozyumu’nda konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç, “Çok tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı güvenliğini her gün teyit ediyoruz” dedi

İş sağlığı güvenliği sıkı denetim altında
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen Güvenli İnşaat Sempozyumu Sheraton Adana Hotel'de gerçekleşti. Sempozyuma Vali Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak, kamu ve özel sektör temsilcileri ile davetliler katıldı.

TEK TEK ARANIYORLAR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç, "Özellikle çok tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı güvenliği hizmetleri almayan iş yerlerini tek tek arıyoruz. Şu anda 500 çalışanı olan, 500'ün üzerinde çalışanı olan iş yerlerinin tümünde iş sağlığı güvenliği hizmetleri alınıp alınmadığını her gün teyit ediyoruz" dedi.

'KAZA ANALİZİ YAPTIK'
İş kazalarının analizini yaptıklarını, bunu yakında açıklayacaklarını anlatan Koç, iş sağlığı hizmetlerinin etkinliği konusunda ciddi bir veri tabanı eksikliğinin bulunduğunu bildirdi. Koç, bu kapsamda 'iş yeri bilgi yönetim sistemi' diye bir sistem kurulduğunu aktararak sistem üzerinden risk odaklı denetimler yapacaklarını, önleyici faaliyetleri için bu veri tabanının önemli olduğunu belirtti.

LOKOMOTİF SEKTÖR
Vali Mahmut Demirtaş ise inşaat sektörünün Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğuna işaret etti. Emeğe dayalı olarak yoğun çalışan inşaat sektörünün, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de meslek hastalıkları ve iş kazalarına uğrama olasılığı yüksek sektörlerin başında yer aldığını ifade eden Demirtaş, ihmaller yüzünden can kayıplarının yaşandığını belirterek bu konuda herkesin duyarlı olmasını istedi.

BİZE ULAŞIN