Mucize bitki safran Mersin’de yetiştiriliyor

Mucize bitki safran Mersin’de yetiştiriliyor
Mersin'in Toroslar Belediyesi tarafından alternatif tarım çalışmaları kapsamında belediye fidanlığında safran yetiştirildi. Toroslar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, daha önce ejder meyvesi, goji berry, passiflora, istiridye mantarı, dikenli incir ve kahve yetiştirilen belediye fidanlığında, dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinen safran da üretildi.

AR-GE ÇALIŞMALARI
Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Park ve Bahçeler Müdürlüğü serasını ziyaret ederek çiçek açan safran bitkisinin hasadını yaptı. Tuna, mavimsi-mor yaprakları ve ortasında kırmızı-sarı polenleri bulunan safranın, tekstil, gıda, sağlık ve kozmetik sektörlerinden kullanıldığını belirtti. Tuna, tarım ve hayvancılık alanında Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

KİLOSU 45 BİN LİRA
Bakan Tuna, "Özellikle Mersin'de yetişen bitkiler anlamında kıymeti fazla, az yerden çok ürün alınabilecek ürünlerin araştırmasını yapıyoruz. Bu kapsamda dünyanın en pahalı baharatı olan safran bitkisini yetiştirdik. Bu bitkinin kilogramı altınla yarışıyor. Şu anda kilogramı yaklaşık 45 bin lira. Sanayide, tekstilde boyamada, sağlık ürünlerinde, kozmetikte, gıdada kullanılabilen safranda aşağı yukarı bin metrekarelik bir alandan maksimum 800 gram ürün alabilme şansına sahipsiniz." diye konuştu.
BİZE ULAŞIN