Narenciyede yüzler gülüyor

Rusya’nın ihracat kapılarını açmasının ardından narenciye sektörü hareketlendi. Silifke’den günde 300 ton mandalina Rusya ve Ukrayna’ya gönderiliyor

Narenciyede yüzler gülüyor
Mersin'in Silifke ilçesinde Rusya'nın Türkiye'ye narenciyede kapılarını açmasının ardından mandalina ihracatı başladı. Silifke'den günde 300 ton mandalina Rusya ve Ukrayna'ya gönderiliyor. Son dönemde Rusya ve Türkiye arasında yeniden dostluk rüzgarları esmesi nedeniyle narenciye üreticileri yaklaşık 1 yıl aradan sonra derin bir nefes aldı. Türkiye'nin en önemli narenciye üretim merkezleri arasında yer alan Silifkeli üreticiler ve nakliye şirketlerinde yüzler gülmeye başladı. Narenciyelerin konulduğu plastik kasa fabrikalarında da üretimin tam kapasiteye döndüğü öğrenildi. Mersin Bölge Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Ersin Akdoğan, Rusya'ya ihracatın başladığını, üreticinin ve ihracatçının yüzünün güldüğü bir sezon beklentisi içinde olduklarını kaydetti. Türkiye'nin narenciye ürünleri ihracatında Rusya'nın yüzde 35'lik payla ilk sırada yer aldığına işaret eden Akdoğan, "Sezon başında Rusya pazarının açılması hem üreticimizin, hem de ihracatçımızın elini güçlendirdi. Şu an yoğunlukla Rusya ve Ukrayna'ya portakal ve mandalina ihracat ediliyor" dedi.

GÜNDE 300 TON
Günde 300 ton ürün ihracının aralık ayı sonuna kadar devam edeceğini kaydeden Akdoğan, "Yaklaşık 3 ay önce erkenci mandalina ihracatı başladı. Rusya'nın özellikle bu aralar mandalina talebi var. Hatay, Adana, Mersin ve ilçelerinden günde 200 bin ton mandalina ihraç edilmektedir. Silifke'den de Rize cinsi mandalina işlenerek günde 300 ton ihraç edilmektedir. İşlenmiş hali ile mandalina ihracata 1,6 lira ile 1,8 lira arasında gönderiliyor. Rusya'ya ihracatın başlaması ile birlikte üreticimizin yüzü güldü. Bu hususta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Rusya pazarına açılmamızı sağladığı için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN