Adalet mandalinası

Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu Akkapı Tarım Tesisleri’nde, hükümlüler tarafından 40 ton mandalina yetiştirildi

Adalet mandalinası
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde bulunan Türkiye'nin en büyük tarım açık ceza infaz kurumu olan Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu Akkapı Tarım Tesisleri'nde, hükümlüler tarafından 40 ton mandalina yetiştirildi. Seyhan ilçesi Akkapı Mahallesi'nde, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın girişimleriyle 20 yıl aradan sonra tarım açık ceza infaz kurumuna dönüştürülen Adalet Bakanlığına tahsisli 691 dönüm tarım arazisinde üretim devam ediyor.

TOPLAM 65 DÖNÜM
Geçen yıl faaliyete geçen tarım ceza infaz kurumunda, tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları ve meslek edindirilmeleri amacıyla eğitim verilen hükümlüler, sertifikalı 'çiftçi hükümlüler' olarak görevlendirildi. Bugüne kadar yer fıstığı, mısır, karpuz, ıspanak gibi ürünlerin üretildiği tarım tesislerinin 65 dönümünde mandalina üretimi yapıldı. Dikiminden sulamasına ve hasadına kadar tüm işlerini hükümlülerin yaptığı tesiste, 40 ton mandalina üretildi.

EKONOMİYE KATKI
Hükümlülerin ürettiği mandalinalar, Adana'daki ceza infaz kurumlarının yanı sıra Ankara Sincan, Kocaeli Kandıra, Hatay, Osmaniye ve Tarsus'taki cezaevlerine gönderildi. Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, tarım tesislerinde hükümlerin yılda 3 defa ürün verebilecek şekilde üretim yapacaklarını belirterek, "Çukurova verimli topraklarında, aldıkları eğitimle sertifikalı çiftçi olan hükümlülerimiz üretim yapıyor. Ekonomiye katkı sağlıyor, topluma yararlı oluyorlar" dedi.
BİZE ULAŞIN