Hemzemin geçitte kazaya davetiye

Niğde’de hemzemin geçit bariyerlerinin kısa olması faciaya davetiye çıkarıyor. Aradaki boşluktan geçmeye çalışan bazı sürücüler ölümle burun buruna geliyor

Hemzemin geçitte kazaya davetiye
Niğde Eski Sanayi Bölgesi'nde bulunan hemzemin geçitte kullanılan göstermelik bariyer sistemi, görenlerin tepkisine neden oluyor. Olması gereken boyuttan çok kısa olan bariyer sistemi bazı sürücülerin ölüm riskine rağmen hayatlarını tehlikeye atma pahasına hemzemin geçidi kullanmasına olanak sağlıyor. Vatandaşlar, kazalara açık davetiye çıkaran bu sisteme son verilerek standartlara uygun bariyerlerin kurulmasını istiyor.

BİRÇOK KAZA YAŞANDI
Hemzemin geçitteki bariyerin yolu tamamen kapatmaması nedeniyle bugüne kadar birçok ölümlü ve yaralamalı kazanın meydana geldiğini anlatan vatandaşlar, son kazada tren ile öğrencileri taşıyan servis minibüsünün çarpıştığını anımsattı. Söz konusu kazada 17 kişi yaralanmıştı. Her kaza olduğunda yüreklerinin ağızlara geldiğini belirten esnaf Sadık Kuleç, "Sürekli kazaların olduğu bir geçit. Sürücüler ters yönden girip trenin geldiğini göre göre geçmek isteyince kazalar oluyor" dedi.

İHMAL VAR
Bariyerlerin kısa olmasına tepki gösteren Sadık Kuleç, "Yetkililerin bir ihmali var, fakat sürücüler neden bu kadar duyarsız. Kendilerini düşünmüyorlar. Araçlarında taşıdıkları insanları da düşünmüyorlar. Zaman geçirilmeden bariyerlerin daha uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bariyer sistemi düzeltilene kadar, trafik polislerinin bu bölgeden ayrılmaması ve kurallara uymayanlara cezai işlem yapması lazım" diye konuştu.

KAMERA KONULSUN
Hemzemin geçitteki trafik yoğunluğunun fazla olduğunu ifade eden Ömer Bayrak ise, "Otoyolu kullanmayan sürücüler Adana istikametine buradan geçiyor, şehrin otobüs terminalinin de geçiş noktası. Burası oto sanayi başta olmak üzere diğer birçok esnafın da bulunduğu bir güzergâh. Bunun yanında okul servislerinin de kullandığı bir geçiş noktası durumunda. Bu nedenle bu noktada her zaman ciddi bir trafik yoğunluğu yaşanıyor. Eğer bariyer konusu çözülemiyorsa bu nokta mutlaka kamera ile kontrol edilmeli" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN