Zeytin Müzesi’ne ziyaretçi akını

Hatay’ın Altınözü ilçesinde 300 yıllık zeytinyağı tesisinin restore edilmesiyle açılan Zeytin Müzesi’ni iki ay içinde 100 bin kişi ziyaret etti

Zeytin Müzesi’ne ziyaretçi akını
Hatay'ın Altınözü ilçesinde bir zamanlar zeytinyağı tesisi olarak kullanılan, ancak teknolojinin gelişmesi sonucu atıl durumda kalan 300 yıllık tesis, restore edilerek Zeytin Müzesi'ne dönüştürüldü. Tokaçlı Mahallesi'nde bulunan taş yapıdan oluşan, içerisinde zeytinyağı saklama depoları bulunan, atla zeytin kırımından, kuyularda zeytinyağının tutulmasına kadar tamamen geleneksel üretimin yer aldığı tesis müzeye dönüştürülmesinin ardından ziyaretçi akınına uğradı.

YÜZBİNLER İLGİ GÖSTERDİ
Başta öğrenciler olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan müzede, zeytin ve zeytinyağının tarihten günümüze yeri ve önemi ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Resimlerle desteklenen anlatımların yanında, müzede sergilenen aletler de yoğun ilgi görüyor. Müzeyi 2 ay içinde 100 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Altınözü Kaymakamı Bülent Uygun, "Doğumundan ölümüne kadar insanların zeytinle yaşadığı bir coğrafyada bir zeytin müzesi olması gerekiyordu ve bunu başardık" dedi. Hatay'a gelen ziyaretçileri Zeytin Müzesi'ne davet eden Kaymakam Uygun, "Çünkü Türkiye'deki zeytin varlığının yüzde 10'u Hatay'da, yüzde 3'ü de Altınözü'nde. Bunun için zeytinle doğan ve zeytinle büyüyen nesillerin oluşturmuş olduğu bir kültürü burada yansıtmak istedik. Anadolu'da zeytin varlığının 12 bin yıllık bir geçmişi var. Göbeklitepe'de zeytinyağı ile alakalı kalıntılara ulaşıldı. Biz de günümüze kadar zeytinin ve zeytinyağına dönüşme sürecini bu müzede anlatmaya çalıştık" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN