ERCAN ATALAY: Beşiktaş’ın başarısı

Futbol endüstrisi, kurumsallaşma, istikrarlı yönetim, gelirlerde süreklilik, inanacağın teknik ekip ve kaliteli iş odaklı profesyonel kadro gerektirir. Beşiktaş bunu başardı.

Spor yeryüzünde üçüncü büyük sektördür. Özellikle futbol artık bir endüstri olmuş, adına da Endüstriyel Futbol denmiştir. Bu kadar etkili ve büyük bir sektörde başarılı olmak, adından söz ettirmek zor olsa gerek.
Beşiktaş yıllardır Avrupa'ya açılabilmek için hazırlık içerisinde idi. Bu hazırlık döneminin başında kurumsallaşma, istikrarlı yönetim, gelirlerde süreklilik, inanacağın teknik ekip ve kaliteli iş odaklı profesyonel kadro kurmak gelir. Yönetim kalitesi ve istikrar yakalanırsa başarı gelecektir.
Futbolda başarının başka bir ayağı oyuncu yönetebilmektir. İyi oyuncu almak kadar bu oyuncuları yönetebilecek, bir takım oluşturabilmek de önemlidir. Bu başarıda normal şartlarda kadro zenginliğinin yanında takım olma kabiliyeti var. Ancak parayı vermek kadar hedefleri gerçekleştirebilecek, birbirine ve teknik ekibin kimyasına uygun transfer planlamasını yapmak da gerekir.
Başarının en önemli itici gücü ise muhteşem Beşiktaş taraftarıdır. Futbolu bilerek desteklemek, tribünden ne zaman nasıl müdahale edileceğini kestirebilmek bir futbol kültürüdür.
Artık Beşiktaş'ın geldiği seviyede yukarıda yazdığım bütün etkenler bir bütün olarak çalışmakta ve yönetilmektedir. Taraftarın muhteşem desteği bunu kolaylaştırmaktadır.
BİZE ULAŞIN