Tıraş parası belediyeden

Adana Emniyet Müdürlüğü binasının uçuş güvenliğini tehlikeye atan 6 katı tıraşlandı. Yıkımının faturası projeye ruhsatı veren Seyhan Belediyesi’ne kesildi

Tıraş parası belediyeden
Adana Emniyet Müdürlüğü için yeni yapılan hizmet binasının 6 katı uçuş güvenliğini tehlikeye soktuğu için 3 milyon 135 bin lira bedelle tıraşlandı. İçişleri Bakanlığı konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme zararın binaya ruhsat veren Seyhan Belediyesi'nden tanzim edilmesi kararını verdi. Kamu zararının, belediyenin verdiği ruhsat işleminden kaynaklanmadığını kaydeden Seyhan Belediyesi karara itiraz etti. Adana Emniyet Müdürlüğü'nün, il genelindeki 15 ayrı yerde faaliyet gösteren birimlerinin tek bir çatı altında toplanması için dönemin Emniyet Müdürü Salih Kesmez döneminde hazırlanan projeyle, 2009 yılında Seyhan Belediyesi'nden inşaat ruhsatı alındı. Bu kapsamda da Seyhan'a bağlı Döşeme Mahallesi'nde 37 bin 542 metrekarelik alanda Adana Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası inşaatı başladı.

AZAMİ YÜKSEKLİK UYARISI
2011 yılında inşaat, 14 kat yüksekliğe ulaştığında, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Adana Havalimanı'na bin 793 metre uzaklıkta bulunan binanın, deniz seviyesine göre yüksekliğinin 80 metre olduğuna dikkat çekip, 'mania planı'na göre azami yüksekliğin 54 metre olması uyarısı yaptı. Seyhan Belediyesi'nin, asansör üstü olan 56.30 kotunun 'mania kriterleri'ne uygun olduğunu bildirmesi üzerine uyarılara rağmen inşaata devam edildi. Aynı belediye, 2011 yılına gelindiğinde uçuş güvenliğini tehlikeye düşürdüğü ve 'mania kriterleri'ne uygun olmadığı gerekçesiyle inşaatı mühürleyince konu yargıya taşındı. 2015 yılında sonuçlanan davada mahkeme, binanın 9 ile 14 katları arasındaki yapılaşmanın yıkılması kararını verdi. Yıkım için de o günün fiyatlarına göre KDV hariç 3 milyon 135 bin liralık bir bedelle sözleşme imzalandı. 14 katlı olan bina 6 katının yıkılmasıyla 8 kata düştü.

BAKANLIK DAVA AÇTI
Tüm bunlar yaşanırken, yıkımdan doğan 3,1 milyon liralık 'kamu zararı' için İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü adına konuyu yargıya taşıdı. Adana 3. İdare Mahkemesi, Seyhan Belediyesi'nin mania kriterlerini dikkate almadan ruhsatlandırma yaptığı, ayrıca mühürlendikten sonra DHMİ'nin yüklenici firmayı uyarmasına rağmen, binanın yine belediyenin bildirimi üzerine inşaata devam edildiğine dikkat çekti. Gerekçeli kararında, belediyenin 'hizmet kusuru' bulunduğuna işaret eden mahkeme, ortaya çıkan kamu zararının ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faiziyle birlikte Seyhan Belediyesi'nce ödenmesine hükmetti. Belediye karara itiraz edince de dosya Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderildi. Kamu zararının, belediyenin verdiği ruhsat işleminden kaynaklanmadığını kaydeden Seyhan Belediyesi, yıkıma gerekçe gösterilen mania kriterlerine aykırılığın da DHMİ tarafından 2010 yılında yapılan uyarı sonrasında öğrenildiği ve inşaatın durdurulduğunu, aynı yazının Adana Valiliği'ne de gönderildiğini belirtti.
BİZE ULAŞIN