Mersin trafiği nefes alacak

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü tarafından kentte yapılan yol, köprü, kavşak ve düzenlemelerinin yer aldığı 34 projenin tamamlanması ile şehir trafiğinin nefes alacağını söyledi

Mersin trafiği nefes alacak
Mersin Valisi Ali İhsan Su, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü tarafından il genelinde yapımı devam eden ve tamamlanan yol projelerini yerinde inceledi. Vali Su, ihale aşamasında 2 proje, ihalesi tamamlanan da 34 proje olduğunu belirterek, "Bu projelerin toplam yatırım bedeli 5 milyar 272 milyon TL" dedi. Başta Akdeniz Sahil Yolu projesi ve Liman Hal Kavşağı projesini gezen Vali Su, Mersin'in Adana yönündeki doğu girişinde yapımı devam eden Liman-Hal Köprülü Kavşağı inşaatı, Silifke- Mut-Karaman Yolu, Akdeniz Sahil Yolu'nun Aydıncık ilçe çıkışına kadar olan bölümü ve Gülnar-Aydıncık Yolu'nun da bulunduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Su, projeler tamamlandığında Mersin'in; kaliteli, güvenli, rahat, konforlu ve kısa yollara kavuşacağını vurguladı.

TOPLAM 5 MİLYARLIK YATIRIM
Vali Su, Aydıncık-Gözne arasındaki yapımı devam eden üç tünelin şantiyesinde yaptığı açıklamada, "İnşaatları devam eden 34 yol, ilimizi Antalya'ya, Karama n'a, Adana'ya bağlayan yollarla ilçelerimizi birbirine bağlayan yollar, turizm yollarımız ve ayrıca şehir trafiğini ve belli yerlerde trafik akışını rahatlatacak kavşaklar, tüneller, viyadükler gibi düzenlemeleri içermekte. Bunların hepsi bittiği zaman çok daha konforlu, güvenli, daha kısa seyahat etme imkanına kavuşmuş olacağız. Yapımı devam eden 34 proje ile ihale aşamasındaki iki projenin toplam yatırım bedeli 5 milyar 272 milyon TL'dir" diye konuştu.

193 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI
Akdeniz Sahil Yolu projesinin Mersin'in hem turizmi hem her alanda kalkınması için en önemli projelerden biri olduğunu dile getiren Su, projenin toplam yatırım bedelinin 3 milyar 600 milyon TL olduğu bilgisini verdi. Mersin Çeşmeli ile Antalya sınırı arasını kapsayan yolun toplam uzunluğunun 227 kilometre olduğunu ifade eden Su, bu yolun 193 kilometresini bölünmüş yol ve bitümlü sıcak karışım yapılarak hizmete açıldığını söyledi.

ÜÇ TÜNEL 2018'DE AÇILACAK
Akdeniz Sahil Yolu üzerinde 27 tünel, 19 viyadük yer aldığını kaydeden Vali Su, "Bu tünellerden 10'u tamamlandı. 9'unu hizmete açmıştık, son biten tüneli de yakında hizmete açacağız. Viyadüklerden de ikisi tamamlandı. Biri trafiğe açılmıştı, diğerini de en kısa sürede hizmete açacağız. Bu üç tüneli de 2018'in sonunda bitirip hizmete açmayı planlıyoruz. Bu bölgedeki tüm virajlar bu tünellerle bertaraf edilmiş olacak. Akdeniz Sahil Yolu tamamlandığında şu anda 8 saat olan Mersin-Antalya arası da 4 saate düşecek" ifadelerini kullandı. Mersin-Adana D 400 Karayolu'nda kentin doğu girişinde yer alan Liman-Hal Köprülü Kavşağı inşaatı ile ilgili de bilgi veren Vali Su, bu noktada 2 adet farklı seviyeli kavşak, 4 adet köprü ve 1 adet hemzemin kavşak yapılacağını kaydetti. Vali Su, "Şu anda 2 adet köprü ve 965 metre uzunluğunda bir adet köprülü kavşakta çalışmalar devam ediyor. Toplam 7,7 kilometrelik köprülü kavşak çalışması, ilimizin doğu-batı istikametinde liman ve Serbest Bölge çıkışı ile şehrin girişini rahatlatacak olan çok önemli bir yatırım. Mersin'de ilk kez kullanılan son sistem teknoloji ile yapılıyor. Yaklaşık 135 milyon 750 bin TL değerinde bir köprülü kavşak çalışması. Çalışmalar hızla devam ediyor. İnşallah bu yılın sonu Ocak ayının başlarında ilk etapta trafiği rahatlatmak için doğu-batı istikametinde alt yan yolları ulaşıma açacağız. 2018 yılının ilk yarısında da burayı tamamen trafiğe açmış olacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN