Kushimoto’da ters yön çilesi

Mersin’deki Kushimoto Sokağı’nda trafik, ters yönden giren sürücüler yüzünden içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Esnaf, sokağın girişine kapan yapılmasını istiyor

Kushimoto’da ters yön çilesi
Mersin merkez Yenişehir ilçesi Pozcu semtinde bulunan Kushimoto Sokağı'nın trafik çilesi bitmiyor. Türk-Japon kardeşliğini simgeleyen ve şehrin en işlek sokaklarından olan Kushimoto Sokağı'nda, kuzey yönünden araç girişi yasak olmasına rağmen, ters yönden girmekte ısrar eden sürücüler yüzünden trafik içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Esnaf, kural tanımayan sürücülere isyan ediyor. Mersin'in en hareketli yerlerinin başında gelen, eğlence mekanları, oyun salonları ve Mersin'in dünyaya açılan lezzetlerini barındıran restoranlarında her gün binlerce kişiyi ağırlayan sokakta, trafiğin rahatlamasını sağlamak için Gazi Mustafa Kemal (GMK) Bulvarı'ndan sokağa araç girişi yasaklandı. Sokağın başında 2 tane 'Girişi olmayan yol' tabelası bulunmasına rağmen her gün onlarca araç sokağa giriş yapıyor.

DUBA ÇARE OLMADI
Durumdan rahatsız olan esnaf şikayetlerini SABAH Güney'e anlattı. Ters yönden giriş yapan araçların trafiği tıkadığını söyleyen kaydeden esnaflar, bu soruna kalıcı önlem alınmasını istedi. Trafik ekiplerinin sokağa girişi engellemek adına 'plastik duba' koyduğunu belirten taksi şoförü Eşref Temel, "Buna rağmen araçlar dubanın kenarından dolaşarak sokağa giriyor. Sürücülerimizde maalesef trafik kültürü yok" dedi. Kushimoto Sokağı esnaflarının bu duruma kalıcı çözüm istediğini belirten Enver Çoban ise, "Bu sokağa ters yönden araç girmemesi için her gün araçlara ceza kesildi, dubalar konuldu, sokağın başına araçlar çekildi fakat bazı sürücülerimiz inatla girmeye devam etti. Sorunun çözümü çok basit. Sokağın girişine kapan yapıldığı taktirde bu sorun çözülecektir" şeklinde konuştu.

SÜRÜCÜLER DUYARLI OLMALI
Sokakta çiçekçilik yapan Nedim Temel ise şunları söyledi: "Biz araçlarımızla normal yoldan bile çıkarken sorun yaşıyoruz. Karşımıza ters yönden araç geliyor, mecbur yol vermek zorunda kalıyoruz. Burada bir sürü esnaf var. Mersinliler buraya akın ediyor. Sürücülerimizin daha duyarlı olması lazım. Sokağın 50 metre ilerisinden giriş yapabilirler. Kimse 50 metreyle bir şey kaybetmez."

HİÇBİR ÖNLEM ENGEL OLAMADI
Araç sürücülerini daha duyarlı olmaya çağıran Temel, esnaf olarak trafik sıkıntısından dolayı zorluk çektiklerini belirterek, "Bu kadar işlek bir cadde zaten geliş-gidiş şeklinde trafiğe açık olamaz. Bu sokağa GMK tarafından girilmemesi için her şey yapıldı fakat bazı sürücüler inatla girmeye çalışıyor. Trafiği tıkıyorlar. Hatta kazalara bile sebebiyet verebiliyorlar" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN