Öğrenciler HKÜ’de geleceği kodluyor

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde geçen yıl başlatılan siber güvenlik etkinliği bu yıl tekrarlandı. öğrenciler, ‘Akıllı Yaşam’ etkinliğinde yazılım teknolojileri üretti

Öğrenciler HKÜ’de geleceği kodluyor
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) öğrencilerinin alanlarına farklı bakış açısı kazanabilmesi, grup çalışması kültürü ve zaman yönetimi becerileri kazanabilmeleri amacıyla faaliyetler gerçekleştirmeye devam ediyor. Kalyoncu Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO), geçen yıl siber güvenlik alanında yapılan 'Hackathon' etkinliğini bu yıl tekrarladı. HKÜ 'Akıllı Yaşam' konusuyla çeşitli projelerin ortaya atıldığı bir etkinlik düzenledi.

50 SAAT ARALIKSIZ ÇALIŞMA
Öğrencilere mesleki yönden yeterlilik kazandırmak için KALİTTO tarafından 'Hackathon - Akıllı Yaşam Organizasyonu' yapıldı. Katılımcıların günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm aramaları ve bu çözümler doğrultusunda yazılım teknolojileri üretmeleri amaçlanan etkinlikte sekiz proje grubu uykusuz 50 saat sonunda projelerini tamamlayıp sunumlarını yaptılar.

HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK
Çalışmalar arasında, yemek tariflerini içeren çok amaçlı web sitesi, gelişen teknolojiyi eğitime de entegre etmeyi amaçlayan VR gözlük ile eğitim serilerini içeren proje, günlük hayatın stresi içerisinde unutulan tüm yapılacakları konum bazlı hatırlatan uygulama, kütüphanedeki boş veya dolu koltuk durumunu gösteren uygulama, trafik ışıklarında yayalara geçiş üstünlüğünü kontrol eden ve sürücüleri uyaran robot projesi gibi hayatı kolaylaştıracak çeşitli projeler yer aldı.

"VR" PROJESİ BİRİNCİ OLDU
Üretilen projelerle katılımcıların günlük hayata karşı duyarlılıklarının arttırılması ve her alanda beliren teknolojik gelişmelerle insan yaşamının her noktasına uygulanabilecek çeşitli projeler ortaya atıldı. Etkinlik sonunda ortaya çıkan proje ve ürünler HKÜ Akademisyenleri ve sektördeki deneyimli kişilerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucu "VR" projesi ile daha gerçekçi eğitimi amaçlayan proje birinci oldu.
BİZE ULAŞIN