Borçların ertelenmesi çiftçiye nefes aldıracak

Adana’da geçtiğimiz yıl meydana gelen don olayından sonra ürünleri zarar gören narenciye üreticileri bakanlıktan gelen haberle sevindi

Borçların ertelenmesi çiftçiye nefes aldıracak
Adana'da geçen yıl yaşanan don olayı nedeniyle ürünleri zarar görev çiftçilerin borçlarının ertelendiği bildirildi. Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı Cahit İncefikir, doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerin borçlarının 1 yıl ertelenmesine ilişkin, "Adanalı çiftçi geçen yıl çok mağdur oldu. Ancak borçların ertelenmesi çiftçinin soluk almasına, gelecek sezonun ürünüyle ilgili daha rahat çalışmasına imkan verecektir" dedi. Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan, Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu kararı kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine dair karar, 29 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye'nin narenciye ihtiyacının 4'te 3'ünü karşılayan Adana'da ise geçen sezon yaşanan don olayları nedeniyle zarar gören çiftçiler erteleme kararı karşısında sevindi.

SOMUT TESPİTLER
Ağaçlarda yüzde 70 ile yüzde 80 arasında verim kaybı yaşadıklarını anlatan İncefikir, "Bölge bölge değişerek eksi 3'ten eksi 9'lara kadar çok ciddi ağaçlara hasar veren donlar, soğuklar yaşadık. Tarım Müdürlüğü ilk tespitten sonra ikinci tespite geldiğinde hasarların çok ciddi olduğunu gördük. Somut olarak bu tespit edildi. Bunun üzerine belgeler, tespit raporları bizlerden toplanarak ilgili bakanlığa sunuldu" diye konuştu.

'ÇİFTÇİ RAHATLAYACAK'
Borç ertelemesinin çiftçiyi rahatlatacağını kaydeden Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı Cahit İncefikir, "Ertelenme Resmi Gazete'de yayınlandı, hangi şekilde nasıl yayılacağı bir yıl mı daha uzun vadeleri mi yayılacağı ile ilgili henüz net bilgimiz yok. Ama bizim öğrendiğimiz bu işin gerçekten erteleneceği. Bu çok önemli bir şey. Yetkililere bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu çiftçinin soluk almasını sağlayacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN