Gaziantep ihracatta lokomotif kent oldu

Gaziantep ihracatta lokomotif kent oldu
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yılın 11 ayında yapılan ihracat yüzde 3,2 oranında artarak 7 milyar 338 milyon dolara ulaştı. Bölgenin ihracat lokomotifi Gaziantep ise tek başına 5 milyar 964 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Gaziantep'in ihracatı Ocak-Kasım döneminde geçen yıla göre yüzde 4,6 arttı. Dünyanın 187 ülkesine ihracat yapan kent, bölgenin yükünü tek başına sırtladı.

İHRACATTA BEŞİNCİ
İhracat rakamlarını açıklayan GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Gaziantep'in bölgenin lokomotifi olduğunu ifade ederek, "Gaziantep 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde 5 milyar 964 milyon 887 bin dolar ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan beşinci ili konumundaki yerini korumaktadır. Bu büyük bir başarıdır" dedi. GAİB Başkanı Çıkmaz, "Birliklerimizce Ocak-Kasım döneminde, yüzde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,2'lik artışla toplam 7 milyar 338 milyon 821 bin dolarlık ihracat yapıldı. Aynı dönemde diğer ihracatçı birlikler adına ise toplam 354 milyon 948 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Böylece bölgemizden toplam 7 milyar 693 milyon dolarlık ihracat yapıldı" dedi.

ORTADOĞU LİDER
En çok hububat-bakliyat ürünleri ile halı ve tekstil ihracatı gerçekleştirilen bölgeden dünyanın 187 ülkesine ihracat yapıldığını kaydeden Çıkmaz, bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 53,4 payla ilk sırada geldiğini bildirdi. Bölgeden yapılan ihracatta AB ülkeleri yüzde 18.8 payla ikinci, Afrika ülkeleri ise yüzde 10,3 payla üçüncü sırada yer alıyor. Bölgenin üretim ve ihracat üssü Gaziantep ise, Ocak-Kasım döneminde geçen yıla göre yüzde 4,6 oranındaki artışla toplamda 5 milyar 964 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İhracatta ülke beşincisi olan Gaziantep'ten en çok halı, hububat- bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri satışı gerçekleştirildi.

KATMA DEĞERLİ ÜRETİM
Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ise, ihracattaki artıştan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Rakamlar yılsonu için de umut verici, 2017 yılını 5. sırada kapatacağımıza inanıyorum. Kur hareketliliğinden daha az etkilenmek, ihracatta kâr paylarımızı arttırmak için katma değerli üretim modellerine geçmeliyiz. Kentimizin ve ürünlerimizin tanıtımını alım gücü yüksek pazarlarda en doğru şekilde yapmalıyız" dedi.
BİZE ULAŞIN