Bütçe krizi işçiyi vurdu

Adana’da maaşlarını alamayan taşeron işçilerin feryadı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme getirildi. Belediye yetkilileri maaş sorununun kısa sürede çözüleceğini bildirdi

Bütçe krizi işçiyi vurdu

Adana Büyükşehir Belediyesi'nde 3 aydır maaşlarını alamayan taşeron işçiler, evlerine ekmek götüremez oldu. AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, faturaları ödeyemedikleri için ASKİ tarafından suları kesilen işçilerin feryadını Meclis toplantısına taşıdı. AK Partili Gülaçtı, maaşlarını alamadıkları için su faturalarını ödemeyen işçilerin, ASKİ tarafından sularının kesilip üstüne kesme- açma parası istendiğini söyledi.

2,5 MİLYAR LİRA BORÇ

AK Partili Gülaçtı, Meclis'teki girişimler sonucu bu paranın alınmamasını kararlaştırdıklarını kaydetti. Gülaçtı krizden en az 5 bin taşeron işçinin etkilendiğini aktararak, "İşçilerimiz eve ekmek götüremez hale geliyorlar. Maaşı ödenmeyen işçilerin sularını ASKİ kesmiş. Mecliste kesme, açma parası alınmaması yönünde karar aldırttık. Sürekli borçlanıyor belediye. 2,5 milyar lirayı bulan borç var. Gereksiz harcamalar yapılıyor. İl başkanımızın sorduğu gibi Devlet Bahçeli Köprüsü projesi 115 milyona ihale edilmişti sonra niye 215 milyona ihale edildi?" şeklinde konuştu. Pek çok işçi, sosyal medya platformlarında isimlerini gizleyerek sesini duyurmaya çalışırken bir işçinin evindeki buzdolabının fotoğrafını paylaşarak "Benim çocuklarımın canının istediği alamaz oldum. Eşim, af edersiniz ama yatağımızı ayırdı. Kendimi evine sahip çıkamayan bir baba olarak görüyorum ve gururuma yediremiyorum. Borç gırtlağımda. Kredi kartları zaten kapalı, hacizde. Canıma kıyacak duruma geldim" ifadeleri yürek burktu.

'YATIRIMA YETİŞMİYOR'

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ise maaşları ödeyememelerinin sebebinin yaptıkları yatırımlar olduğunu ifade etti. Toplantıda yapılan açıklamada "Şu an 1,5-2 aylık maaşları kaldı. Belki gelecek hafta çözülecek. Adana altyapı projelerine çok para harcadı. Altyapı ihtiyaçlarıyla ilgili talep gelince 'Bütçemiz yetmez' demedik, hepsini hayata geçiriyoruz. Mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kusura bakmasınlar, biraz mağdur ettik onları ama Adana çok büyük bir kent. Bütçe gelirlerimizin yatırımlara yetişmesi noktasında zorlanıyoruz" denildi.

BİZE ULAŞIN