Asi Nehri yine siyaha büründü

Her yıl zeytin mevsiminde rengi değişen Asi Nehri için gelenek bozulmadı. Karışan zeytin atıkları yüzünden simsiyah akmaya başlayan nehirdeki canlı yaşamı tehdit altında

Asi Nehri yine siyaha büründü
Antakya'nın tam ortasından geçerek kenti ikiye bölen Asi Nehri için gelenek bozulmadı. Her yıl zeytin hasadında kapkara akan Asi Nehri'nde bu sene de aynı manzara yaşanıyor. Nehir âdeta karalara bürünmüş bir görüntü oluşturuyor. Asi Nehri'nin bu görüntüsü vatandaşların tepkisine neden olurken, sudaki canlı yaşamı da yağ ve atıklar yüzünden olumsuz etkileniyor. 2006 yılında yürürlüğe giren zeytinyağı kara suyunun 'Çevre ve atık yönetimi' yasası ile doğaya bırakılmasının yasaklandığına dikkat çeken Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, "Bırakan işletmelere para ve hapis cezası var. Ancak denetimlerin yetersizliğinden dolayı uygulandığı söylenemez. Uygulanabilseydi bugün Asi Nehri simsiyah akmazdı. Zeytinyağı atığı sahip olduğu asidik özelliği ile dönüşü olmayan çevre felaketlerine yol açar" dedi.

YAŞAM TEHLİKEYE GİRDİ
Asi Nehri'ni kaplayan kara sudan dolayı, ışık geçirgenliği ve oksijen miktarı azaldığı için suda yaşayan canlı türlerinin yaşamının tehlikeye girdiğini de vurgulayan Asker, "Bu kirlilik nedeniyle oksijen seviyesinin düşük olduğu nehrin durgun yerlerinde balık ölümleri yaşanabilir ve canlı türleri yok olabilir. Bu soruna çözüm getirilmesi, arıtma denetiminin yapılması şarttır. Her sene dönemsel olarak yaşadığımız bu kirliliğin son bulması için yetkililerden görevlerini yapmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

"ANTAKYA'YA YAKIŞMIYOR"
Yeterli önlem alınmadığı için zeytinyağı üretim işletmelerinden çıkan atık ve kirli suyun nehre boşaltıldığını öne süren vatandaşlar konunun bir an önce çözülmesini istiyor. Hatay halkı, "Bırakın çevre kirliliğini, kokuyu, kötü görüntüyü, nehirde yaşayan canlıları düşünen yok. DSİ yetkilileri bunu görmüyor mu? Eğer denetim yapılsa nehrimiz bu hale gelmez. Her yıl bu mevsimde kirliliğe mahkumuz. Bu görüntüler Antakya'ya yakışmıyor" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

SİLİFKE'DE DE AYNI SORUN
Asi Nehri'ndeki sorun Mersin'in Silifke ilçesinde de yaşanıyor. Tarım arazilerine akan zeytinin kara suyu çiftçiyi tedirgin etti. Burunucu Mahallesi Bozdoğan Deresi'ne akan atık su yetkilileri harekete geçirdi. Silifke Sulama Birliği yetkililerinden Süleyman Doğdu "Bu koku yüzünden boğazımızda bir yanma hissi oluştu. Suyun Akgöl'e ulaşmaması ve erken fark edilmesi büyük bir şanstır. Fabrika yetkililerine konuyu aktardık. Bu olayda kasıt yok elbet kaza olduğu tespit edildi ama böyle durumların bir daha yaşanmaması için işletmelerin daha dikkatli olması gerekir" dedi.
BİZE ULAŞIN