Ercan ATALAY: Engellilerde sportif aktiviteler

Bireyin yeteneklerinin farkına varması, kendine yetebilmeyi öğrenmesi ancak rehabilitasyon ve eğitimle mümkündür.

Fiziksel, zihinsel, psikolojik ve sosyal yönlerden gelişim geriliği gösteren bireylerde, bu eksiklikler sosyo emosyonel problemlere neden olurken, özgüven ve benlik gelişimini de olumsuz etkilemektedir.
Bu alanda yapılacak tüm çalışmalar, engellinin sahip olduğu performansı artırıp, eksiklik düzeyini de mümkün olan en iyi seviyeye ulaştırmayı amaçlamalıdır. Böylece engelli bireyin eksiklik duyduğu alanda desteklenerek özgüven ve benlik gelişimi sağlanmış ve sosyal rolü de kazandırılmış olacaktır.
Kişinin kendi yeteneklerinin farkına varması, kendine yetebilmeyi öğrenmesi ancak rehabilitasyon ve eğitimle gerçekleşebilmektedir. Engelli rehabilitasyonunda spor; güven, denge, kas kontrolü, hareketlerde özgürlük ve koordinasyon kazanmak için kullanılabilir. Spor öyle bir olgudur ki engelli, sağlıklı tüm insanları sosyalleştiren, güzel kötü tüm yaşam değerlerini bir arada paylaşmayı öğreten, ruhsal yapıya sağladığı destek yanında disiplin, rekabet ve arkadaşlık hislerini uyandırarak kişinin bağımsızlığını kazanmasında ve benliğinin oluşmasında ciddi rol oynamaktadır.
Engelli vatandaşlarımızı toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak kabul eden bizler, bu kardeşlerimizle ilgili sorunların çözümü için hep birlikte adımlar atmaya devam etmeliyiz. Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek, engelli kardeşlerimizin eğitimlerinin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya devam etmeliyiz.
BİZE ULAŞIN