Üzüm pekmezinden 50 çeşit çıkardılar

Erdemli’ye bağlı Üzümlü Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR’un ortaklaşa açtığı kurs sayesinde üzüm pekmezinden 50’ye yakın ürün üretti

Üzüm pekmezinden 50 çeşit çıkardılar
Mersin'in Erdemli ilçesinde adını yetiştirdiği üründen alan Üzümlü Mahallesi'ndeki kadınlar, gördükleri kurs sayesinde üzüm pekmezinden 50'ye yakın farklı ürün üretmeyi öğrendi. Erdemli Kaymakamı Avni Kula, "Kadınlarımızın doğal yöntemlerle ürettikleri bu ürünlerin hak ettiği değerden satışını sağlamak için üzerimize düşeni yapacağız" dedi.İlçenin üzümüyle meşhur olan ve adını yetiştirdiği üründen alan mahallesinde yaşayan kadınların ek gelir elde etmesi amacıyla pekmez üretim kursu açıldı. İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi'nin iş birliğinde açılan kursa katılan kadınlar, elde ettikleri pekmezden 50'ye yakın çeşit ürün yaptı. Kadınlar yaptıkları ürünleri mahallelinin ve protokol üyelerinin katılımıyla açılan sergide beğeniye sundu.

AMBALAJ TESİSİ
Üzümlü Mahallesi'nde iklim yapısından dolayı her türlü sebze ve meyvenin yetiştiğini belirten Kaymakam Avni Kula, "Kadınlarımızın ürettikleri ürünlerin daha iyi değerlendirilmesi için bu kurs açıldı. Kadınlarımızın doğal yöntemlerle ürettikleri bu ürünlerin hak ettiği değerden satışını sağlayacağız. Ürünlerin hijyenik ortamda saklanması ve ambalajlanması için tesis kurma çalışmamız olacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN