5 işçinin ölümüne 15’er yıl istendi

Adana’da vinç sepetinin halatının kopması sonucu 5 işçinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili açılan davada asli kusurlu iki şüpheli hakkında 15’er yıl hapis cezası istendi

5 işçinin ölümüne 15’er yıl istendi
Adana'da Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir gübre fabrikasının çatı kaplamasını yapan işçileri taşıyan vinç sepetinin halatının kopması sonucu 5 işçi hayatını kaybetmiş, 1 işçi ise yaralanmıştı. İş kazasıyla ilgili soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet savcısı, 1'kadın 2 şüpheli hakkında 'Taksirle 5 kişinin ölümüne ve 1 kişinin yaralanmasına neden olmak' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

10 METREDEN DÜŞTÜLER
Olay, 20 Temmuz'da Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde bir gübre fabrikasında meydana geldi. İşçiler çatı kaplamasını yapmak için vincin sepetiyle çatıya çıkarıldı. Mola veren işçiler Emrah Arslan, Faruk Kaya, Fehmi Kaya, Murat Gümüş ve Mustafa Gümüş, Halil Arslan vinçin sepetine bindi. Tam bu sırada halat kopunca işçiler yaklaşık 10 metre yükseklikten aşağıya düştü. Bir tek Halil Arslan kurtulabildi. Gözaltına alınan vinç operatörü Ufuk P. işin yapımını üstlenen demir doğrama firması yetkilisi Abdurahman E. ve mühendislik firması sahibi Huda T. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Cumhuriyet savcısı, şüpheliler hakkında Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Savcı, 2 şüphelinin asli kusurlu, Huda T.'nin ise tali kusurlu olduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN