Gaziantep’in lezzetleri mozaikle hayat buldu

Mozaik sanatçısı Gülçin Sökücü, UNESCO’nun gastronomi dalında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil ettiği Gaziantep’in yöresel lezzetleriyle mozaiği birleştirdi

Gaziantep’in lezzetleri mozaikle hayat buldu
Mozaik sanatçısı Gülçin Sökücü, Gaziantep'in tescillenmiş lezzetlerinden lahmacunu sanatına yansıttı. UNESCO'nun gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil olan Gaziantep'in yöresel lezzetleriyle mozaiği birleştiren Sökücü, "Gastromozaik" ismini verdiği çalışmalarıyla kentin turizmini de katkı sağlamaya çalışıyor.

LAHMACUN SERGİLENECEK
"Gastronomi kenti olduktan sonra bir sürü fuara katıldım" diye konuşan Sökücü, "Yemek mozaikleriyle daha çok dikkat çekiyoruz" şeklinde konuştu. Sanatçı Gülçin Sökücü, İzmir'de düzenlenecek 3. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi'nde lahmacunu sergileyeceklerini sözlerine ekledi.

PATLICAN KEBABI
Sökücü, Gaziantep'in lezzetlerinin yanı sıra mozaikleriyle de ünlü olduğunu belirterek kentin bilinirliğini artırmak istediğini söyledi. Yurt içinde ve dışında gittiği fuarlarda yaptığı yemek mozaiklerin büyük ilgi gördüğüne değinen Sökücü, "Güzel tepkiler aldım. Daha önce de bu alanda çok çalışmamız oldu. Patlıcan kebabını da yaptım" dedi.
BİZE ULAŞIN