Erkek ayakkabıları kadınlara emanet

Erkek mesleği ‘sayacılık’ kadınlara geçti. Türkiye’nin ayakkabı ihtiyacının yüzde 35’inin karşılandığı Antakya’da erkek ayakkabılarının sayalarını kadınlar dikecek

Erkek ayakkabıları kadınlara emanet
Hatay'da Kalkınma Bakanlığı'na bağlı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi kapsamında pilot il seçilen Hatay'da 'sayacı' kursu açıldı. Erkeklerin yaptığı meslek olarak bilinen sayacılık kursuna erkeklerden çok kadınlar ilgi gösterdi. Sayacılık alanındaki kalifiye eleman sıkıntısını gidermek amacıyla açılan kursun 40 öğrencisinden 28'i kadın.

3 AYLIK EĞİTİM
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Antakya Ayakkabıcılar Odası tarafından yürütülen 750 bin liralık proje 3 ay sürecek. Kursiyerler Antakya Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kurulan atölyelerde 1,5 ay süreyle alacakları teorik eğitimin sonrasında sayacı atölyelerinde yine bir buçuk ay süreyle uygulamalı eğitime tabi tutulacak.

750 BİN LİRA HİBE
Türkiye'nin erkek ayakkabı ihtiyacının yüzde 35'nin karşılandığı Antakya'da kalifiye elaman sıkıntısı çekildiğini belirten Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, "Hem kalifiye elaman açığını kapatmak hem de istihdama katkı sağlamak amacı ile Antakya Ayakkabıcılar Odası'nın bize başvurusu üzerine bir proje hazırladık. 750 bin lira ile gerekli makineleri aldık" dedi.

USTA OLACAKLAR
Ayakkabıcılık sektöründe kalifiye elaman sıkıntısı çektiklerini belirten Antakya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Gökhan Oral da, "Bu proje öncelikle neticesi itibari ile bize çok önemli bir destek sağlayacak. Bir buçuk ay sürecek olan teorik eğitimden sonra kardeşlerimiz atölyelerimizde uygulamalı stajyerliğe başlayacak. Başarılı olanlar sayacı ustası olarak mesleğe katılacaklar" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN