Kayıp anne hakkında suç duyurusu yapıldı

Adana’da 2 kız çocuğunun öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı yangınla ilgili davada İTÜ’den 2. kez kusur raporu istendi. Sanık Ali Rıza Samur’un avukatı, kayıp anne Yamesin Kahriman hakkında suç duyurusunda bulundu

Kayıp anne hakkında suç duyurusu yapıldı
Adana'da 5 yaşındaki Fatma ile 2 yaşındaki kız kardeşi Selvi'nin misafir kaldıkları evde yanarak ölmesiyle ilgili elektrik sobasının termostat sistemiyle oynadığı öne sürülen Ali Rıza Samur (49) ile garsoniyer olarak kullanılan evde kaçak elektrik kullandığı iddia edilen İbiş Çiçek'in (31) 'taksirle 2 kişinin ölüme neden olma' suçundan yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğinden ikinci kez kusur raporu istedi. Samur'un avukatı çocukların annesi Yasemin Kahriman hakkında suç duyurusunda bulundu.

2 KARDEŞ ÖLDÜ
Eşi cezaevinde olduğu için Mersin Kadın Sığınma Evi'nde kalan Yasemin Kahriman (31) ve kızları, daha önce Mersin'de tanıştığı Adana'da yaşayan Ali Rıza Samur'un, İbiş Çiçek ile birlikte kullandığı İstiklal Mahallesi'ndeki eve geldi. 9 Ocak 2015'te elektrik sobasından çıkan yangında çocuklar yaşamını yitirirken, anne kurtuldu. Cumhuriyet savcısı, yangınla ilgili Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

15'ER YILA KADAR HAPİS
Savcı, 2 kız kardeşin ölümüne neden oldukları gerekçesiyle yangın çıkaran elektrik sobasının termostatını devre dışı bıraktığı iddia edilen Ali Rıza Samur ile kaçak elektrik kullandığı öne sürülen İbiş Çiçek hakkında 'Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak' suçlarından 2 yıldan 15'er yıla kadar hapis talep etti. Anne Kahriman hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

ANNEYE ULAŞILAMADI
Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 3 yıldan beri görülen davada tutuksuz 2 sanık da suçlamayı kabul etmeyerek beraat istedi. Anne Yasemin Kahriman'ı tanık olarak dinlemek isteyen mahkeme heyeti, genç kadın bit türlü bulunamayınca bu isteğinden vazgeçti. Mahkeme, kusur oranı ile ilgili bilirkişi raporu aldırdı. Raporda İbiş Çiçek'in tali, Ali Rıza Samur ile annenin ağır kusurlu olduğu bildirildi.

İKİNCİ KEZ RAPOR
Son duruşmada Ali Rıza Samur'un avukatı raporu kabul etmediklerini söyledi. Avukat ayrıca, psikolojisi bozuk olduğu için yangını annenin çıkarttığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Kayıp anne hakkında soruşturma başlatıldı. Bu arada MERNİS kayıtlarında diğer sanık İbiş Çiçek'in öldüğü belirlendi. Mahkeme, dosyayı yeniden bilirkişi raporu için İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü'ne gönderdi. Duruşma ertelendi.
BİZE ULAŞIN