Üreticilerin ‘yatak limon’ telaşı başladı

Üreticilerin ‘yatak limon’ telaşı başladı
Mersin'in Silifke ilçesinde yetiştirdikleri limonu yaz aylarında piyasaya sunarak daha fazla gelir elde etmeyi amaçlayan üreticiler, 'yatak limon' hazırlığına başladı. Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, soğuk hava depolarına gönderilip buralarda saklanacak ürünlerin kağıda sarılarak, sandıklanmaya başlandığını söyledi.

DAHA FAZLA KÂR
Limonların Kırobası Mahallesi'ndeki soğuk hava depolarında muhafaza edilip, temmuz ve ağustos aylarında satılacağını vurgulayan Doygun, "Yatağa alınan limon üreticisine daha fazla kazandırıyor. Çoğu üretici de bunu göz önünde bulundurarak, limonlarını tüccarlara satmak istemiyor. Kendi imkanlarıyla limonlarını kesip yatağa alan üreticiler, satıştan daha fazla kazanmayı hedefliyor" dedi.

2 LİRANIN ÜZERİNDE
Doygun, bu yıl sezondaki limon fiyatlarının da üreticiyi memnun ettiğini bildirerek, geçen yıl 1 lira civarında olan kilogram fiyatının bu sezon 2 lira ve üzerine çıktığını belirtti. İlçe genelinde yaklaşık 20 bin dönüm araziden 80 bin ton ürün hasadı yapılmasının beklendiğini kaydeden Doygun, üreticilerin bu sezonu kazançlı tamamlamayı hedeflediğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN