‘Mehmetçiğe milli ayakkabı üretelim’

GAPSHOES Fuarı kapılarını açtı. GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Ar-Ge’ye ağırlık vererek, Mehmetçik için daha sağlam ve güçlü ayakkabılar üretmeyi önerdi

‘Mehmetçiğe milli ayakkabı üretelim’
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Sani Konukoğlu, sanayicilerin çalışmayı bildiğini ancak yaşadığı topraklar söz konusu olduğunda söz söyleme hakkı bulunduğunu belirterek, "Bu dönemlerde her zamankinden daha fazla çalışarak ülkemize sahip çıkacağız. Özellikle savunma sanayimize daha çok destek vermek zorundayız. Bugün ayakkabı fuarındayız ama askerimizin giydiği ayakkabıları daha sağlam ve güçlü yapabildiğimiz takdirde ülke olarak da daha güçlü olacağız" dedi.

DAHA SAĞLAM VE GÜÇLÜ
26. Uluslararası Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Yaz Fuarı (GAPSHOES) Ortadoğu Fuar Merkezi'nde kapılarını ziyaretçilere açtı. Açılışta konuşan Konukoğlu, iş aleminin fertleri olarak çalışmayı bildiklerini söyleyerek, "Ne kadar çok çalışırsak o kadar güçlü oluruz. Bugün bir ayakkabı fuarını açıyoruz ama askerimizin giydiği ayakkabıları daha sağlam ve güçlü yapabildiğimiz takdirde ülke olarak da daha güçlü olacağız. Neden ısıtan ayakkabı, mayına bastığında sıkıntı yaşanmasını engelleyen ayakkabı üretmeyelim? O yüzden Ar-Ge'ye daha çok önem vermeliyiz" diye konuştu.

İKİNCİ SIRADA
Fuarın açılışını yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de ABD'nin Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararına ilişkin, alınan kararın Türkiye için hiçbir hükmü olmadığını söyledi. Gaziantep'in ekonomideki önemine de dikkat çeken Bakan Gül, sanayi üretiminde lokomotif olan Gaziantep'in markalaşma sayesinde önemli mesafeler kaydedebileceğini vurguladı. Gaziantep'in ayakkabı üretiminde ikinci sırada olduğunu belirten Valisi Ali Yerlikaya ise, kentte bu sektörde 10 bini aşkın kişinin istihdam edildiğini söyledi.

300 FİRMA KATILDI
GSO, Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Kunduracılar Odası ve KOSGEB desteğiyle, Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen yılda iki kez GAPSHOES, Bakan Gül ve protokol üyelerince kurdele kesilerek açıldı. Gaziantep ve yurt içinin yanı sıra bir kısmı da yurt dışından olmak üzere toplam 300 firmanın katıldığı fuar 4 gün boyunca ziyarete açık kalacak. Fuar için komşu ülkelerden çok sayıda profesyonel ziyaretçi de Gaziantep'e geldi.
BİZE ULAŞIN