Alüminyum folyodan sanat eserleri üretiyor

Mersin’de alüminyum folyo ile kabartma yapan Secaattin Yurtgülü, aylarca emek verdiği ‘Ayetel Kürsi’ duasının yazılı olduğu eserini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye edecek

Alüminyum folyodan sanat eserleri üretiyor

Alüminyum folyo kabartma sanatını kendi imkanlarıyla evinde devam ettiren Secaattin Yurtgülü, sanatın ayakta kalması için çok çaba harcıyor. Evini atölye gibi kullandığını belirten Yurtgülü, 4 ay boyunca emek verip hazırladığı, 'gözbebeğim' diye adlandırdığı, içerisinde 'Ayetel Kürsi' duasının yazılı olduğu eseri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye etmek istiyor.

"BU SANAT ÖLMESİN"
Merkez Mezitli ilçesinde yaşayan emekli 57 yaşındaki Secaattin Yurtgülü, alüminyum folyo kabartma sanatını, evinde yaptığı eserlerle yaşatmaya çalışıyor. 'Cami, bayrak, Atatürk, at, insan portresi' gibi birçok eser yapan Yurtgülü, hobi olarak başladığı bu sanata, usta olarak devam ediyor. Yaklaşık 30 yıldır bu sanatı gerçekleştirdiğini belirten Yurtgülü, "Bu sanatımız ölmesin, nesilden nesle aktarılsın" dedi.

KENDİ KENDİNİN USTASI
Folyo kabartma sanatına küçük yaşlarda bir arkadaşının tavsiyesi üzerine merak salan Yurtgülü, kendi kendisinin ustası oldu. Hiç eğitim alamayan Yurtgülü, basit denilebilecek eserler yaparken, emekli olduktan sonra 'cami, insan portresi ve bayrak' gibi usta işi eserler yapmaya başladı. Her eserinde büyük emek, dikkat ve sabır olduğunu vurgulayan Yurtgülü, "Bu işi layıkıyla yapabilmek için bu sanata aşık olmak lazım. Hata yaptığında geri dönüşü olmayan bir sanat bu" diye konuştu.

KÜLLİYE'YE GÖNDERECEK
Bir çalışmanın en az 15 gün sürdüğünü, bazılarına aylar harcadığını anlatan Yurtgülü, "Malzeme olarak her şeyi kullanabiliriz. Çatal, kaşık bile kullandığım oldu. Çok dikkat ve sabır isteyen bir iş yapıyorum. Cami motifleri, sandık, saat, bayrak, portre, akla gelinebilecek her eseri yapabilirim. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, kendisi ve eşinin bulunduğu bir eser hediye etmiştim. Şimdi de, 'gözbebeğim' olarak adlandırdığım Ayetel Kürsi duasının olduğu eseri, Cumhurbaşkanımız için yaptım. İnşallah bu eseri kendisine hediye edeceğim" dedi.

BİZE ULAŞIN