Dev boyutlara ulaşan tümör 5 saatlik ameliyat ile temizlendi

Gaziantep'te ismi açıklanmayan bir hastanın kalın bağırsağında başlayıp, dev boyuta ulaşarak karaciğere sıçrayan tümör NCR İnternational Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Kaplan tarafından yapılan 5 saat süren başarılı operasyon ile temizlendi.

Dev boyutlara ulaşan tümör 5 saatlik ameliyat ile temizlendi

Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Mehmet Kaplan ismi açıklanmayan bayan hastanın bağırsakta başlayarak, karaciğere sıçrayan ve burada dev boyutlara ulaşan tümörün dev boyutlara ulaştığını belirterek, "Tümörün karaciğerin sağ yarısını kapladığını tespit ettik. İyi bir hazırlık yapılarak tümörle kaplanmış olan karaciğerin sağ yarısını başarılı bir operasyonla tamamen alındı. Ve kalın bağırsaktaki ana yapı ile birlikte vücut tümörden tamamen temizledi" dedi. Hastanın ameliyat sonrası hızla düzeldiği ve hastada bırakılan karaciğer yarısının da kendini zamanla yenileyeceğini ifade eden Kaplan, "Hastamız ameliyat sonrası 4. günde taburcu edildi. Tıpta çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. Hastalara en doğru tedaviyi uygulayabilmek hastaların da bu gelişmelerden faydalanabilmeleri için doktor ve hastane seçimi yaparken çok iyi araştırma yapmaları gerekiyor. Aksi halde yetersiz tedavi nedeniyle arzu edilen sonuç alınamayabilir" şeklinde konuştu.

"ESKİDEN DOKUNULMAZ DENİLEN TÜMÖRLER ŞİMDİ ALINIYOR"

Kaplan. artık dokunulmaz denilen tümörlerin şimdi operasyon ile temizlenebildiğini anlatarak, "Kalın barsak tümörleri dünya genelinde en sık görülen 3. sıradaki tümördür ve karaciğer bu tümörün en sık yayıldığı organdır. Eskiden kalın barsak tümöründen karaciğere yayılım evre 4 olarak kabul edildiğinden bu tümörlere dokunulmazdı. Ancak, son 10 yılda ameliyat teknikleri ve tıp teknolojisi ciddi oranda ilerledi ve bu hastalarda karaciğer ameliyatları daha fazla yapılmaya başlandı. Böylece karaciğere sıçrama olsa bile cerrahi olarak tümör odaklarının temizlenmesi ile hastanın sağ kalım süresinin ciddi olarak arttığı anlaşıldı ve bu tür hastalarda karaciğer ameliyatı tedavinin standart parçası olarak kabul gördü. Elbette kemoterapi, ışın tedavisi ve diğer tedavileri de düşündüğümüz zaman kanserle savaşta elimiz her geçen gün daha da güçleniyor. Kalın bağırsaktan karaciğere yayılan tümörün ameliyatla nasıl temizleneceği, tümörün boyutlarına, sayısına ve karaciğerde nereyi tuttuğuna bağlı olarak değişmektedir. Ancak hastaların dikkate alması gereken husus, bu tür ameliyatların kalın barsak ve karaciğer tümörleri konusunda uzmanlaşmış merkezlerde yapılması gerektiğidir. Örneğin karaciğer tutulumu olan birçok hasta ameliyatla etkili şekilde tedavi edilebilmesine rağmen, kanser kliniklerinin hepsi ameliyatı bir seçenek olarak sunan uzmanlara sahip olmayabilmektedir. Bu nedenle maalesef bir kısım hasta yetersiz tedavi edilebilmektedir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN