Germanicia bölgenin Efes’i olma yolunda

Kahramanmaraş’ta 10 yıl önce kaçak kazı sonrası tesadüfen ortaya çıkarılan Germanicia Antik Kenti, bölgenin Efes’i olma yolunda ilerliyor

Germanicia bölgenin Efes’i olma yolunda

Kahramanmaraş'ta 10 yıl önce kaçak kazı sonrası tesadüfen bulunan mozaikler sonucu ortaya çıkarılan Germanicia Antik Kenti, bölgenin Efes'i olma yolunda ilerliyor. Merkez Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Dulkadiroğlu Mahallesi'nde 2007'de kaçak kazı sonrası bulunan Germanicia Antik Kenti'nde tespit, tescil, kamulaştırma, kazı ve koruma çalışmaları sürüyor.

140 HEKTARLIK ALAN
Namık Kemal, Şeyhadil, Dulkadiroğlu ve Bağlarbaşı mahallelerini içine alan bölgede bulunan taban mozaiklerinin gün yüzüne çıkarılması için farklı noktalarda çalışmalar devam ediyor. Geç Roma dönemine ait villaların zemin döşemesi olan mozaiklerde, dönemin sosyal yaşamı anlatılıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, yaklaşık 10 yıldır 4 mahalleyi kapsayan yaklaşık 140 hektar alanda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

AÇIK HAVA MÜZESİ
Bugüne kadar 50 kadar parselin 30'unda kamulaştırmanın tamamlandığını, mahkemeye intikal eden 15 parselden 13'ünde ise dava sürecinin sonuna gelindiğini dile getiren Küçükdağlı, "Bu alanın arkeopark olarak, açık hava müzesi şeklinde projelendirilmesini istiyoruz. Mevcut çalışmaların devam ettiği iki pilot adada ortaya çıkan mozaikler ve arkeolojik veriler doğrultusunda çalışmalar devam edecek" dedi.

ÖDENEK İHTİYACI
Küçükdağlı, yaklaşık 3 bin metrekarelik alanın kazı çalışmasını tamamladıklarını, son iki yılda gelen 13 milyon liralık ödeneğin kullanıldığını, hukuki süreçleri tamamlanan yerlere ilişkin de ödenek ihtiyaçlarının olacağını sözlerine ekledi. Kahramanmaraş Müze Müdürü Ahmet Denizhanoğulları ise Germanicia Antik Kenti'nde bulunan mozaiklerin bir kısmının yerinde bir kısmının da müzede sergilendiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN